1.

            „No ten je nádhernej!“ vydechla potěšením i úlevou. Strom táhli do podkrovního bytu snad půl hodiny a teď mu museli trochu seříznout špičku, aby se vůbec vešel do místnosti. Mohlo být kolem jedenácté. Kluci už spali. Původně si myslela, že letos to už nebudou tak dramatizovat, ale oni vážně trvají na tom, že i stromeček nosí Ježíšek. Co se dá dělat. Páni. Tohle budou zdobit aspoň tři hodiny. Strom voněl jako celý les a malinko se nakláněl, jako by vyhlížel do terasy. Oknem byl trochu vidět jeho kolega. Obří smrk zaklíněný na náměstí. Krásný výhled. Začali zdobit. Kolem jedné už zbývalo jen posbírat krabice od ozdob. Šli spát.

 

            Vhhhuuuummmm. BUCH!!!

            Leželi ještě chvíli v peřinách. „Jsou tři ráno,“ konstatoval muž. Chvíle na to, aby si promysleli, jestli to nechají být. Pak vstali a začali strom znova zvedat. Zaklínili lépe kmen do stojanu. Posbírali rozbité ozdoby. Našli ozdoby po babičce a posadili zpátky na větve barevné ptáčky. Žárovičky pád vydržely. Děti se neprobudily ani při luxování. (Nebo se nechtěly vzbudit?) Když ovinuli ke spodním větvím poslední řetěz, bylo půl páté. Připadalo jí, že nespí ani pět minut, když se z obýváku ozvalo hlasité Jééééé! Bylo osm. Nejvyšší čas zadělat na vánočku.

 

 

2.        

„To jsem zvědavá, jestli to mléko bude mít nějaký vliv,“ pomyslela si, když stoupali po schodech k bytu. Trvala na štědrovečerní procházce a teď bude muset sakra zrychlit, aby nevečeřeli s poslední hvězdou před rozedněním. Kapr naložený v mléce teprve čekal na obalení.

 

Smrad je skoro porazil už v předsíni. Teď jí bude muset manžel říct o třech ženách před ní, které rozpižlal a schoval pod podlahou v obýváku. Na štědrý večer. Všechno jí bude vyprávět a ona bude přivázaná k židli sledovat, jak si brousí nože. „Mně se teda zdálo, že trochu smrděl už před tím, ale já s tím nemám zkušenosti!“ řekl muž a uvolil se, že pokličku zvedne sám. Soudruzi v rybářství museli někde udělat chybu. Těžko říct, jestli jí vehnal slzy do očí ten šílený puch nebo žal nad bizarními Vánocemi. V mrazáku nebylo ani filé. Nic. Když si připili skvělým Chardonnay a mazali si vzájemně krajíce chleba se sýrem, začalo jí být líp. V televizi hráli „Rybovku“ a otevřená okna i balkonové dveře ze všech sil lifrovaly ven na ulici hnilobný zápach. Po Novém roce dostali jako odškodnění výborného lososa a úhoře.

  

 

3.

Ještě jednou zalapala po dechu, a to už ji vzbudilo dokonale. Uvědomila si, že těžce dýchat musí už dost dlouhou dobu. Astma! Jako teta Betyna! Panika. Otevřela oči dokořán a posadila se na posteli. Chvíli trvalo, než přestala mžourat z rozsvícené lampičky, a taky si ukopla palec o židli v předsíni, ale pak už zírala přes kotouče páry na kuchyňské hodiny. Tři hodiny ráno. A v bytě devadesátiprocentní vlhkost.

 

            Globální oteplování dorazilo do východních Čech. Na svátky. Přešlápla rozpačitě na promáčeném koberci a pak jí došlo, že musí začít něco dělat. Když se dozvonila na lidi nad ní a někdo konečně zastavil přívod teplé vody, probudili i sousedy pod ní a začali vynášet nábytek ven. I auto v garáži ve sklepě bylo omyté teplou vodou. Jen navoskovat.

 

            Až půjdete po svátcích kolem popelnic a  uvidíte svinuté staré koberce a vyřazené komody… nemusí to být prostě jen tím, že někdo dostal pod stromeček nový kovral.

 

 

            4.

            A co vaše kouzlo Vánoc?     

Reklama