shutterstock-768521266.jpgFoto: Shutterstock

1) Přestanu kouřit

Říká se, že mají-li být změny životního stylu trvalé, pak se nejlépe zavádějí po jedné. Pokud by se tak nastávající rodič chtěl zaměřit na důsledné dodržování jen jednoho předsevzetí, mělo by to být právě skoncování s tímto nepříliš voňavým zlozvykem. „Mezi lidmi se obecně ví o škodlivosti kouření u těhotných žen. Cigaretové zplodiny však zásadně narušují také schopnost početí. Ovlivněna je nejen ovulace, ale i uhnízdění oplozeného vajíčka a následné těhotenství, které je více ohroženo samovolným potratem či špatným vývojem plodu,“ vysvětluje Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

Negativní vliv cigaret se však podle ní nevyhýbá ani mužům. „U nastávajících otců kouřením trpí spermie, ať už jde o jejich kvalitu, tvar, pohyblivost, či množství. Cigarety však mají také další nepříjemný účinek na mužskou reprodukci – s kouřením se výrazně zvyšuje riziko erektilních dysfunkcí,“ dodává lékařka.

Zdravější variantu nepředstavují ani moderní elektronické cigarety. „Různé výzkumy prokázaly, že spolu s výpary e-cigaret se do těla dostává řada nežádoucích látek, které nepříznivě ovlivňují jak plodnost, tak i případné těhotenství. Při plánování potomka je tak vůbec nejlepší variantou vzdát se návykových látek úplně,“ upozorňuje Veselá.

shutterstock-376916296.jpgFoto: Shutterstock

2) Budu jíst více zeleniny a ovoce

Zdravý způsob stravování je pro plodnost zásadní. Dieta by měla být pestrá, vyvážená a je důležité dbát na přiměřený přísun zeleniny a ovoce. Rostlinná strava je bohatá na látky, které tělo připravené k početí ocení. Jedná se například o kyselinu listovou bohatě obsaženou v zelené zelenině, inositol, který lze nalézt v hroznovém víně či grepfruitu, či vitamin C hojně zastoupený v citrusech, kiwi a jahodách, ze zeleniny pak v paprice, brokolici nebo kapustě.

Přechod na zdravou stravu znamená nejen pravidelnou dávku tělu prospěšných látek, zároveň často vede k žádoucí přirozené redukci hmotnosti. „Žena určité procento podkožního tuku pro správné fungování reprodukčního systému potřebuje, jeho nadbytek však může snahy o početí komplikovat. Tuková tkáň negativně působí na hormonální pochody v těle a ovlivňuje i menstruační cyklus ženy, ovulaci nevyjímaje,“ podotýká lékařka Kateřina Veselá s tím, že obezita nesvědčí ani plodnosti mužů. U nich zapříčiňuje zvýšenou tvorbu ženských hormonů, které utlumují tvorbu spermií.

Pokud už se pár nějakou dobu o miminko neúspěšně snaží, avšak ne dostatečně dlouho pro návštěvu specializované kliniky, doporučuje Veselá vyzkoušet rovněž metody východní medicíny. Vhodný je podle ní například systém výživy dle pěti elementů. „Důvodem, proč nedochází k přijmutí embrya, může být nízká děložní sliznice. Ta může mít řadu příčin, dle východní medicíny je ale jedním z hlavních důvodů ‚chlad a vlhko ve spodním zářiči‘. Mezi potraviny, které do organismu přinášejí nadměrné vnitřní vlhko, patří sladkosti, bílé pečivo, výrobky z kravského mléka, syrová zelenina, smažená jídla, slazené nápoje, tvrdý alkohol a další. Není nutné se jich vzdávat úplně, konzumujte je však s rozumem. Například syrová zelenina organismus skvěle ochladí v létě, v zimě je však vhodnější tepelně zpracovaná,“ uvádí.

shutterstock-1028139856.jpgFoto: Shutterstock

3) Nezanedbám preventivní prohlídky

Je přirozené, že člověk, kterého nic nebolí ani netrápí, nemá pocit, že by s jeho tělem mělo být cokoliv v nepořádku. Přesto se v organismu může odehrávat řada více či méně skrytých procesů, které mohou časem vyústit v nepříjemnosti. A marné snahy o potomka mezi ně bezesporu patří. U předsevzetí preventivních prohlídek před otěhotněním je proto vhodné setrvat. Absolvujte alespoň ty, které ve svých programech doporučují a hradí pojišťovny.

Například pravidelné návštěvy gynekologa by se měly pro každou ženu stát samozřejmostí bez ohledu na plánované rodičovství. „Díky každoročnímu screeningu lze odhalit velké procento případů počínajícího rakovinného bujení, které je jinak bezpříznakové. Je rozhodně vhodné případnou léčbu podstoupit, ještě než žena otěhotní. Léčba prekanceróz, tedy nejrannějších stádií rakoviny děložního čípku, kterou ročně onemocní v Česku na 800 žen, přitom reprodukci zpravidla neohrozí. Při pokročilé léčbě jako chemoterapie či radioterapie jsme dnes na reprodukčních klinikách schopni plodnost ženy ochránit,“ vysvětluje Kateřina Veselá.

Ke gynekologovi by navíc žena měla zamířit, kdykoliv se u ní vyskytne netypický výtok, zápach, bolesti, svědění či jiný diskomfort, ale i při dlouhodobé nepravidelnosti menstruačního cyklu nebo bolestivém sexu. „Může se jednat o doprovodné příznaky infekcí, jako například chlamydiemi či ureoplasmou, nebo nemocí, jako jsou endometrióza a syndrom polycystických ovarií. Jejich neléčení může ve svém důsledku vést až k neplodnosti,“ uzavírá lékařka.

shutterstock-736555114.jpgFoto: Shutterstock

Zdroje: Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka reprodukční kliniky, tiskové materiály kliniky Repromeda.

Reklama