Vymezte zóny

62fcd7bc12baaobrazek.jpg

Kuchyně a obývací prostor plní úplně jiné funkce. Pokud se ale tyto dvě místnosti rozhodneme propojit do jednoho celku, je potřeba dát prostoru jasný řád. Jinak bude výsledek přinejmenším rozpačitý, ale ještě spíš chaotický bez potřebné harmonie.
Nejsnadnější je vymezit zóny odlišně pojatou podlahou. V kuchyňském prostoru neuděláte chybu, když zvolíte dobře udržovatelné velkoformátové keramické dlaždice, linoleum nebo vinylové dílce. Zónu pro poklidné posezení v obýváku zase skvěle opticky vymezí velkoplošný koberec.

Kuchyňský prostor ale můžete definovat i z opačné strany, od stropu - sníženým podhledem ze sádrokartonu, do kterého jdou decentně ukrýt rozvody pro osvětlení nebo prostorové či stropní odsávání kuchyňských výparů.

Obě funkční zóny jde vymezit do třetice i prostorově. Oddělí je například kuchyňský ostrůvek, který může sloužit jako další pracovní plocha případně i s varnou deskou nebo dřezem.

62fcd82eb6788obrazek.jpg

Když budete mít mělký ostrůvek a na něm varnou desku, dostane se ke slovu novinka - vkusná nízká přepážka, která ochrání zbylou plochu ostrůvku i podlahu před nečistotami ze smažení a prudkého varu a také do určité míry skryje nepořádek během vaření před pohledy z obývací části. Je osazena dvojzásuvkou pro použití například robotů a dalších pomocníků.

Kuchyně s půdorysem do L nebo U jde zakončit zvýšeným barovým pultem, který poslouží z obývákové strany jako posezení pro rychlou snídani nebo jako šikovné místo pro děti a hosty, kteří tak mohou být během vaření s vámi.
Jako předěl obou prostorů se uplatní i jídelní stůl, středně vysoká knihovna nebo opěradlo sedací soupravy. Prostor však nepřeplňujte mohutným nábytkem, aby nebyl výsledný dojem stísněný. Pamatujte na dostatečné místo na průchod kolem nábytku, vstávání od stolu apod.

Sjednoťte materiály a barvy

62fcd8850a88bobrazek.jpg

Ačkoliv cit pro vymezení zón nemusí mít každý, barvy a materiálová jednota je to, co musí ladit opravdu bezpodmínečně. Případný nesoulad totiž doslova bije do očí.

Proto pamatujte: nábytek v kuchyni a v obývacím prostoru by měl být ideálně ve stejném stylu, ze stejného materiálu, se stejnou strukturou nebo povrchovou úpravou a ve stejných nebo ladících barvách. A vše by mělo jít dohromady s barvou a typem podlahové krytiny i stěn. A také dveří!

„KUCHYNĚ Gorenje zařadily do svého sortimentu se širokou škálou barev a povrchů i řadu špičkových kuchyní PREMIUM, které jdou vyrobit na zakázku v některém z mnoha odstínů podle vzorkovnice barev RAL a NCS nebo v jejich kombinaci. Tyto vzorníky využívají profesionálové – architekti, bytoví designéři i výrobci,“ přibližuje Lucie Pardubská, produktová manažerka KUCHYNĚ Gorenje.

KUCHYNĚ Gorenje nabízejí řadu inovací, moderních detailů a prvků, například integrované úchytky osazené na horní hraně dvířek. Moderním prvkem jsou i dvířka překrývající v ostrůvku soklovou lištu. Kuchyně v řadě PREMIUM pak nově nabízejí i celobarevné korpusy.

62fcd8c64b7a0obrazek.jpg

Zajímavým prvkem je i regálový systém Smart Cube z lakovaných kovových profilů, který může posloužit právě jako jeden z propojovacích prvků i v obývacím prostoru. Do kovových profilů se vkládají police, a ty mohou opakovat nebo rozvinout dekor použitý v kuchyni.

Volte vhodné spotřebiče

Slabiny otevřeného prostoru brzy odhalí každodenní provoz. Abyste se vyhnuli drahým omylům, vybavte proto kuchyni moderními spotřebiči s minimální hladinou hluku. Odsavačem s účinným perimetrickým odsáváním se sníženou hlučností, tichou myčkou, tichou chladničkou. Ideálně od stejného výrobce.

A také pamatujte na dostatečné úložné prostory a hluboký dřez, aby kuchyňská část působila i při plném provozu uklizeně.

Více informací najdete na stránkách https://cz.gorenje.com
62fcd6d915bf1obrazek.jpg