V době internetu a kvalitní lékařské péče jsou plánující a nastávající maminky dobře informovány, jak by se měly na těhotenství připravit, jak upravit svůj denní režim a také jaké látky doplňovat ve stravě, aby jejich těhotenství proběhlo bez problémů a miminko se narodilo zdravé. Přesto však jen málo maminek ví, jak nesmírně důležitá pro zdravý vývoj plodu a dítěte jsou tři písmena – DHA.

Co je DHA?
Co vlastně DHA znamená, vysvětluje pan Dr Bryan Hanley FRSC, FIFST, Director of Scientific & Regulatory Affairs, ze společnosti Martek Biosciences Corporation, která se již desítky let problematikou DHA zabývá ve svých výzkumech. „DHA neboli kyselina dokosahexaenová je omega 3 nenasycená mastná kyselina, která se přirozeně nachází v lidském těle, zvláště pak v šedé kůře mozkové, očích a srdci. Její význam pro plod, kojence i dospělé jedince potvrzují četné studie.1,3  DHA během těhotenství a kojení pomáhá významně podporovat vývoj nervové soustavy plodu a kojence (mozek, mícha), zvláště schopnost poznávání a soustředění se, celkovou inteligenci.1,3 Vývoj nervové soustavy a růst mozku miminka je nejvýraznější mezi 2. trimestrem a 2. rokem života. Organizmus plodu a dítěte ve vývoji nemůže efektivně produkovat DHA, proto je důležité, aby přijímalo tuto výživovou látku od matky přes placentu během těhotenství a v mateřském mléce po narození.“

Jaká je doporučená dávka DHA?
Denní příjem DHA z běžné potravy je 50 -100 mg denně (mořské ryby, řasy). Doporučovaná denní dávka pro těhotné a kojící ženy však dosahuje hodnoty 200 - 300 mg. K dosažení doporučené hladiny DHA jsou pro těhotné ženy vhodné zdroje rostlinného původu – řasy – protože konzumace mořských ryb je v době těhotenství kvůli riziku toxicity nežádoucí2 (některé ryby mohou obsahovat zvýšené množství toxických sloučenin, např. rtuť) Velmi vhodnou volbou jsou také bezpečné doplňky stravy z lékárny založené na rostlinných zdrojích.

Výživa v těhotenství
Výživa ženy v těhotenství výrazně ovlivňuje život miminka po narození. Kvalitní stravou může žena zabránit nedostatečnému vývoji orgánů miminka, snížit riziko vrozených vývojových vad a alergií, zlepšit vývoj jeho mozku, ovlivnit jeho porodní hmotnost apod. Vhodná strava může také omezit těhotenské potíže, jakými jsou vznik křečových žil, zvýšené riziko zubního kazu.
Proto by žena měla svůj jídelníček v období plánování těhotenství upravit tak, aby připravila svůj organizmus na zvýšenou zátěž, případně by měla zařadit i vhodné doplňky stravy, které pomohou doplnit chybějící látky. V žádném případě se však nedoporučuje bezhlavá suplementace minerály a vitaminy. Doplňky stravy musí být pečlivě vybírány s ohledem na potřeby matky i budoucí potřeby děťátka.

Příkladem takto vyvinutého výrobku je doplněk stravy Pregnium od společnosti Walmark.

Co Pregnium nabízí?
Pregnium je doplněk stravy s optimální kombinací čtyř nejdůležitějších látek pro období plánování mateřství, těhotenství a kojení. Pregnium jako jediný doplněk stravy na českém trhu obsahuje kombinaci kyseliny listové, hořčíku, jódu a revoluční složky DHA. Nejedná se o klasický multivitamin, ale o kombinaci látek, jejichž účinnost a bezpečnost pro zdravý vývoj plodu a celkové zdraví těhotné i kojící matky jsou potvrzeny rozsáhlými výzkumy. Kyselina listová a jód jsou nezbytné pro správný vývoj plodu, zejména centrální nervové soustavy. Dostatečný příjem hořčíku je důležitý pro zdravý průběh těhotenství. DHA podporuje optimální vývoj nervového systému, podporuje správný inteligenční vývoj a vývoj očí. Pro matku je nezbytné, a pro inteligenční rozvoj miminka žádoucí, doplňovat hladinu DHA již v době přípravy na těhotenství, po celou dobu těhotenství i v průběhu kojení. Pregnium je více než vhodné k dosažení doporučené hladiny DHA pro těhotné a kojící ženy, protože zdrojem DHA jsou speciálně pěstěné rostlinné mořské řasy.

Žádejte pro sebe i své miminko jen to nejlepší.
Žádejte Pregnium!

K dostání v lékárně nebo
na bezplatné infolince 800 141 141.
Vyrábí: Walmark, a.s, Třinec, Česká republika
www.pregnium.cz

1. Cunnane SC, et al. Breast-fed infants achieve a higher rate of brain and whole body docosahexaenoate accumulation than formula-fed infants not consuming dietary docosahexaenoate. Lipids, 2000. 35:105-11.

2.  http://www.cfsan.fda.gov/~dms/admehg3.html.

3. Birch EE, et al. A randomized controlled trial of early dietary support of long-chain polyunsaturated fatty acids and mental development in term infants. Dev Med Child Neurol, 2000. 42(3);174-81.

Reklama