Slepecké tajemství
I když jsem to stokrát slyšel,
vím, jak slepý k houslím přišel,
šetřil léta z důchodu
a teď vrže v průchodu.
(Miroslav Michálek)

Připadá vám tahle báseň příliš cynická? Možná proto, že nevíte, že jejím autorem je nevidomý. A nebo toho možná o nevidomých vůbec mnoho nevíte. Pak právě vám, i když samozřejmě nejen vám, je určen jeden z trojice projektů, které s podporou EU zahájilo občanské sdružení Okamžik

Zajímá vás svět „viděný potmě“? Chcete nevidomým pomoci? Chcete pro svou profesi najít optimální způsob přístupu k lidem se specifickými potřebami? Přemýšleli jste někdy o tom, že i při dobrém úmyslu může docházet k diskriminujícímu jednání? Máte k dispozici tři nové zdroje informací a inspirace: 
 
Nově „spuštěné“ webové stránky www.nevidomimezinami.cz přibližují život beze zraku prostřednictvím osobních výpovědí, povídek, fotografií, zvukových záznamů  či informačních textů. Naleznete zde praktické rady pro pomoc nevidomým, ukázky z vydaných knih, přiblížení výtvarné tvorby i humor. 
 
Publikace Olgy Schindlerové „Na ruce si nevidím (Praktické dovednosti pro život se zrakovým postižením)“ přibližuje čtenářům domácí úskalí každodenního života člověka s těžkým zrakovým postižením. Obsahuje praktické rady a návody na samostatné zvládnutí typických situací nevidomého při péči o sebe, domácnost a rodinu. Publikace je určena zrakově postiženým a především lidem, kteří jim chtějí pomoci. Kniha má 230 stran, bohatý fotografický materiál, cena knihy u vydavatele 30 Kč, distribuce Kosmas a Okamžik.
 
Pro samotné těžce zrakově postižené a lidi jim pomáhající je určena bezplatná telefonní poradenská linka 800 155 100, která je v provozu od pondělí do čtvrtka od 9 do 17 a v pátek do 14 hod.
 
A na závěr ještě jedno povídání Miroslava Michálka - Ze života zrakově postiženého aneb co televizní diváci neviděli (podobných povídání si na nově založených webových stránkách můžete přečíst víc):

Přiznám se, že jsem zápolil s trémou. Uprostřed velmi rušného pracovního dne si mě vyzvedlo auto a najednou jsem seděl za stolem ve studiu České televize. V hlavě se mi honily myšlenky, ale nechtělo z nich vyklíčit nic pořádného pro Klíč (pořad pro zdravotně postižené). Navíc se můj zbylý světlocit nemohl vypořádat s necitlivým světlem reflektoru, který sveřepě dřepěl přímo proti mně. Chvíli se natáčelo, když v tom se ozvalo „stop". Pan Kovář, sedící vedle mě, mi přátelsky položil ruku na předloktí a zasmál se. „Promiňte, já na vás mrkám, že máte už mluvit, a vůbec mi nedošlo, že to nemůžete vidět." Opravdu jako nevidomý jsem neviděl mnohé. Byl jsem ovšem rád, že můj ztrémovaný mozek ihned věcně zareagoval. „Tak mě pod stolem lehce kopněte nohou a já se chytnu," prohlásil jsem sebevědomě. Moje sebevědomí však vzápětí poněkud utrpělo. Všichni přítomní se začali smát a můj partner zrovna tak. „Víte, já jsem na vozíku, já vás nemohu kopnout." To jsem tedy neviděl. Bohužel tento humorný moment neviděli ani televizní diváci, neboť kamera zrovna nesnímala. A i kdyby snímala, stejně by tato epizoda byla vystřižena. No uznejte, něco takového se přece nehodí na televizní obrazovku, to může tak nanejvýš do života.

soutěž Margot - páv

S využitím tiskového materiálu a stránek www.nevidomimezinami.cz.

Znáte někoho nevidomého? Setkala jste se někdy s nevidomým? Měla jste příležitost nějak s ním komunikovat? Jaký to byl pro Vás zážitek? Myslíte si, že nevidomí žijí v jiném světě než my? Víte, co všechno nevidomí dokážou?

Reklama