in.jpg
Foto: Shutterstock

Jak často mýt

610a742401de5obrazek.pngKde se vzal, tu se vzal. Mýtus, podle jehož obsahu by se měly ženy mýt jen jednou za pár dní. Tělo si prý s nečistotami poradí. Omyl! Co se týče intimních partií, je nutné mýt se jednou denně, a především vždy po pohlavním styku. Že něco takového ve středověku ženy nedělaly? Pravda, a také umíraly na různé pohlavní nemoci a infekce. Středověk byl bojem o holý život chudých lidí, přesto se však dochovaly záznamy, že byli mnohdy čistotnější než urození jedinci. Hygieně nenahrával také fakt, že čistota vedla podle křesťanských myslitelů k hříchu. Tím bylo téměř všem, co souviselo s péčí o tělo a vzhled. Tedy i časté koupání. Zájem o hygienu v Evropě přišel až v 16. století, ale všeobecné pravidlo pravidelného mytí je zavedeno do povědomí až ve století 18. Že je důležité o své pohlavní orgány pečovat, věděly už francouzské kurtizány, v antice byly pro ženy vybudované kamenné kádě, ve kterých se mohly pravidelně mýt. Každý gynekolog doporučí mytí zevních genitálů vlažnou vodou, názory na používání speciálních přípravků na intimní hygienu se různily. Dnes už se také většina odborníků shoduje, že je jejich používání zdraví prospěšné. „Základem je každodenní mytí a používání speciálních mycích přípravků, které udržují zásaditost a neutrální Ph“, radí MUDr. Petr Koliba, který sám propaguje značku Chilly Intima, a to zejména kvůli dobrým recenzím pacientek.
Foto: Shutterstock

Stop výplachům

610a7443d3d75obrazek.pngTo přesně doporučuje i MUDr. Koliba, který je toho názoru, že do zdravé vulvy nepatří nic. Pokud máte pocit, že trpíte infekcí nebo mykózou, je nutné zajít k odborníkovi, který vám předepíše čípky nebo vaginální tablety. Kromě toho můžete užívat při opakujících se zánětech, infekcích či mykózách zaváděcí probiotika, které jsou volně k dostání v lékárnách. Dokola se opakující se problémy mohou mít zcela jinou příčinu, než si myslíte. Třeba v zánětlivém onemocnění močového měchýře nebo vaječníků, mnohdy bývá příčinou i psychika.
Foto: Shutterstock

Bavlněné prádlo

610a74527458bobrazek.pngI přes to, že vás žádné z uvedených problémů netrápí, prádlo z umělých materiálů by se vám jednou mohlo vymstít. I když vypadá krásně, pokožka se pod ním zapařuje. Především v létě byste ho měla vyměnit za bavlněné prádlo. Obě varianty jsou nutné prát v pračce minimálně na 60 stupňů Celsia.
Foto: Shutterstock

Zdroje informací: Hygiena českého národa z multikulturního hlediska, Intimní historie od antiky po baroko - Vlastimil Vondruška, Chilly Intima, MUDr. Petr Koliba

Reklama