Je pes ve městě problém? Patří vůbec pejsek do města? Na stole je návrh zákona, který mimo jiné zvedá pokuty za volné pobíhání psů na 50 000 korun. Zeptali jsme se vás, co si o tom myslíte...

Pokutování volně pobíhajících psů by se ale netýkalo jen velkých měst. Navýšení pokut je součástí zákona o týrání zvířat, který vláda schválila, a teď putuje do parlamentu. Starostové menších obcí podobné pokuty považují za absurdní. Do budoucna by nemělo zůstat jen u zvířat, zvyšovat se mají pokuty i za jiné běžné přestupky – jak konkrétně mají vypadat nové pokuty, které by se líbily vládě?

     ● Do 50 000 Kč za porušení obecní vyhlášky, omezující pohyb psů bez vodítka.

     Do 500 000 Kč za týrání zvířete.

     Do 20 000 Kč za příliš hlučný večírek.

     Do 500 000 Kč za pohození staré lednice, televize nebo odstavení vraku auta.

Oslovili jsme tři náhodné kolemjdoucí a vyptávali se jich na psy ve městech. Shodou okolností byli všichni tři dotázaní pejskaři, ale možná vás jejich názory překvapí – čekali byste třeba, že budou podporovat volné pobíhání pejsků?

Ludmila Belohradská

Co si myslíte, patří psi do města?
Myslím, že do malých bytů určitě ne, ale do baráků ano.

A volné pobíhání psů?
To se mi nelíbí. Sami máme psa a nelíbí se mi, když takový velký hafan třeba přijde a ohrožuje mě. Já si svého psa hlídám. Je mi nepříjemné, když druhý dělá něco, co se mi nelíbí, co sama nedělám.

Pejsek ale potřebuje nějaké to volné místo, aby se proběhnul – myslíte, že je ve městech dostatek míst, kde může pejskař pejska pustit?
Jak kde, těžko říct. Záleží hodně na tom, kde ten člověk bydlí. Jsou třeba parky, kde to jde, ale jsou holt i místa, kde to nejde. Já nevím, pusťte psa třeba na Václaváku, to je těžké.

Říkala jste, že máte pejska, jakého?
Vipeta.

To je určitě náročné, chrta ve městě...
Není. Je mu 14 let, oni se většinou dožívají dvanácti, denně se mnou ujde pět, šest kilometrů...

Kam s ním chodíte?
Jak kdy, většinou když jdu nakoupit, tak ho vezmu a udělám potom velkou procházku.

Takže ho máte tady ve městě?
Máme ho ve městě, ale máme barák.

Jak se jmenuje?
Jmenuje se Chuan Karlos, ale říkám mu Doníku.

Zdenka Prokopová

Patří, podle vás, psi do města?
Myslím, že ano. Protože je to společník člověka a někdy ten člověk je třeba osamocený. A určitě je lepší mít pejska, o kterého se člověk stará a uklízí po něm, než abyste chodil po lékařích a měl třeba nějaké duševní choroby.

A co volné pobíhání psů?
Volné pobíhání pejsků by mělo být pouze na vyhrazených místech. Nejenom z bezpečnosti, jak se říká kvůli dětem, ale jsou i lidé dospělí, kteří se psů bojí. I když to je malilinkatý pes, tak je zbytečné vyvolávat stresy na ulici.

Řekla byste, že je ve městech dostatek míst pro volné pobíhání?
Řekla bych, že jich moc není, ale jsou. Já mám třeba pejska z útulku. Když jsem zaplatila poplatek, tak jsem dostala mapku, kde ten pejsek tady na Praze 2 může volně běhat. Takže se v podstatě můžeme zorientovat a není to žádný problém. I když my ho pouštíme volně jenom na chalupě, tady ne.

Jakého pejska máte?
My máme z útulku kombinaci, jak se říká dva v jednom: pudl s kníračem dohromady. Už je mu čtrnáct. Pořídili jsme si ho kvůli mladšímu synovi, který měl poúrazovou epilepsii, vzhledem k tomu, že přestal mít záchvaty, tak nám paní doktorka doporučila na doléčení pejska – ono se tenkrát moc o kanisterapii nevědělo, moc lidí to tady nedělalo, proto jsme si ho vzali z útulku. A skutečně do roka byl syn bez nálezu na mozku. No a pejsek nám vydržel do dneška a dělá nám radost dál.

Jak se váš pes jmenuje?
Čertík.

Vladislav Petras

Co si myslíte o psech ve městech?
Určitě by ve městech měly být takové ty menší rasy. Ne všichni mají podmínky, ne každý bydlí ve vilce, takže třeba v panelácích je to těžší. Ale určitě do města patří. I když třeba tady chodí slečna, která má čtyři pejsky, jsou to takové ty kolie, já nevím, jak ona to dělá, ale musí to pro ně být určitě obtížnější.

Co si myslíte o volném pobíhání psů?
Třeba tady v sadech je zákaz, protože tam chodí i jiní lidé, a je to asi správně. Kolikrát se stalo, že dítě třeba vezme klacíček, chce si s pejskem hrát a jde na něj zepředu, ten pejsek na něj vyrazí a porazí ho. Takže správné to je, ten pejsek musí být přivázaný. Ale stane se, že vyběhnete na volno, náš má třeba teď průjem, tak jsem ho vzal jen tak rychle před barák, ale jinak s ním nikam nejdu.

Jakpak se jmenuje?
Škubánek je to, jsou mu tři roky. On je to už druhý náš Škubánek, jeden nám umřel. Tenhleten je moc hodný.

Čtěte články o vašich domácích mazlíčcích na našem magazínu!

Nelíbat! Pozor
na cizopasníky!

Roupi, škrkavky, tasemnice... Také sdílíte lože se svými chlupatými kamarády? Potom si ale musíte dát pozor na zoonózy – choroby přenosné ze zvířat na člověka.

Jak se léčí
psí zlomeniny

Nejen člověk může přijít k úrazu. I naše nejlepší přátele – domácí zvířata – tu a tam postihne nějaká nemoc či nehoda.

I ptáci mohou ochořet
Také máte doma ptáčka – zpěváčka, který do vaší domácnosti vnáší pocit pohody a sepětí s přírodou? Který vás svým neustálým veselým „cvrlikáním“ přenáší v představách do exotických krajů? Ale i on může umlknout...
SOS: Může
být pes alergik?

Paní Karin trápí zdravotní problém jejího anglického setra Báry. Proč se sedmiletá fenka začala náhle škrábat po celém těle.                                          
Miminko nebo pejska?
Uvažujete s partnerem o prvním dítěti? Nejste si ale jistá, jestli se budete umět o miminko starat? Pořiďte si nejprve psa.
Když se porve pes
Tak se mi to zase stalo. Ráno, venčení a... rvačka. Moji psí kluci si nenechali líbit povrkávání jednoho dobrmana.
Důchodce a pes
Pořídila byste si na důchod čtyřnohého přítele? A zvážila jste všechna pro i proti? Zeptali jsme se několika důchodců, jak se jim žije v dnešní době se psem.
Víkendový
hon na jelena
Reportáž z pochodu deerhoundů. Když jste narazili na smečku obrovských chrtů, museli jste si připadat jako na honu.


A co si myslíte vy – patří pes do města? Vadí vám volné pobíhání psů? Myslíte si, že je ve městech dostatek ploch, které umožňují venčení psů na volno? Myslíte si, že je navyšování možných pokut správný trend?

Reklama