Horní Albeřice

Horní Albeřice je vesnice, která se nachází v Horním Maršově v okrese Trutnov. Horská osada patří k těm nejmenším vůbec. Jedná se zároveň o nejstarší ves v Krkonoších, zmínky o ní najdeme už z roku 1297. Protože se na tomto místě těžil v dávných dobách vápenec, najdeme tady nádherné lomy, ale i jeskyně, kde jsou největší krasové útvary v oblasti. Uvnitř se nachází průzračné podzemní jezero se vzácnými rostlinami. Úlevu od vnitřního napětí však přinese pouhá procházka a posezení před jeskyní či před lomem, za kterým se nachází řídký lesík. Magické místo je porostlé různými druhy travin a lučních květin.

67402444-2104541289850714-3335069262422212608-n.jpg

Osada má asi 60 domů a jeden z nich nese název Dům setkání. V době socialismu zde byly ubytované jeptišky, systém totiž neuznával jejich víru, a tak musely z kostela do místního JZD. K dispozici je jídelna, klubovna s krbem, učebna a kaple.

Čas se v Horních Albeřicích zastavil v dobách Rakouska–Uherska. Spojení panenské přírody v podobě rozlehlých luk na kopcích, kde se pasou ty nejčistší krávy, potůčků, skal a roubenek vám nedovolí přijít na jiné, než na ty nejpříjemnější myšlenky.


Skryjská jezírka

Přírodní rezervace, která se nachází nedaleko obce Skryje, patří pod Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko. Po celý rok zde můžete obdivovat přírodu, jež vypadá, jako bychom se ocitly z nenadání v pravěku. A není to tak úplná náhoda! V tomto místě má totiž památník francouzský inženýr Joachim Barrande, jenž ve Skryjích našel své první trilobity. Jedno z nejhezčích míst je skalní průrva na Zbirožském potoce, za kterou je malé jezírko obklopené skalami. Protože místo vypadá jako z obrázku, přirozeně ho sem chodí obdivovat i turisté. Není jich však mnoho, a pokud budete pokračovat po cestě, ze které se nebudete bát sejít, naleznete i místa, kde budete zcela samy. Třeba po cestě narazíte na studánku, o které jsme se nedávno zmínily.

67580604-753420831739332-126787365858443264-n.jpg


Park botanické zahrady v Troji

Jde sice o místo, které je udržované lidmi, takže se nejedná o divokou přírodu, ale i tak se zde budete cítit jako v džungli. Ve všední dny dopoledne v parku skoro nikdo není a za poplatek 100 Kč se můžete procházet expozicemi, jež tvoří vzrostlé květiny, staré stromy a k vidění je i zkamenělé dřevo z pravěku. U každého „exponátu“ naleznete cedulku s jeho názvem, což skoro nabádá k začátkům nového koníčku. Budete si tu připadat úplně jako v říši divů a až vás přestane bavit procházet se, rozprostřete si kdekoliv deku a jen tak odpočívejte. Pokud se chcete v botanice vzdělávat víc, čas od času probíhají i komentované prohlídky.

botanicka.jpgZdroj fotografií: Karolína Waberová

Čtěte také:

Reklama