Moje cestovatelské léto bylo ve znamení objevování letošních novinek na našich historických památkách. Není jich málo a je potěšitelné, že se o odkazy našich předků snažíme starat. A napravovat to, co třeba i bylo v dřívějších letech bohužel zanedbáno.  

Léto sice skončilo, ale turistická sezona ještě bude nějaký ten týden trvat. A i když podzimní výlety se od těch letních povětšinou liší, počasím a také přístupností některých památek, vybrala jsem ze svého cestovatelského deníčku takových pár tipů, které by se daly využít i nyní. A když dočtete až do konce, najdete jednu celkem vtipnou historku, kterou jsem při tom svém obdivování minulosti zažila…

Bítov

Od letošního léta je VSTUP DO HRADU doplněn o prohlídku hradního pivovaru, sladovny a ležáckých sklepů. Stejně jako nádvoří a hradní zahradu si tyto prostory můžete procházet bez průvodce. Potěší obzvláště vaše partnery, protože tu najdou na informačních panelech skutečné skvosty, například:

„Pivo má hasiti žízeň a scházející vlhkost v těle nahrazovati, poněkud sytiti, nikoli včak nadýmati a zácpu působiti, umdlené tělo posilovati, moč k poměru k požitku i s krupicí vyměšovati, aby se předcházelo tvoření kamene, stolici podporovati, žaludek zahřívati a ne jako mnohá piva chladiti“ . Autorem je velký inovátor pivovarství František Ondřej Poupě.

Hrad je v říjnu otevřen od 9 do 16 hodin - a to pouze o sobotách, nedělích a svátcích.

Bítov

Švihov

Pro mnohé stále ještě aktuální novinkou je zdejší třetí prohlídkový okruh, jenž zavede návštěvníky do věže. Ale pozor. Nejde jen o výstup do pěti pater po dobových schodech, ale také o řadu zajímavostí, které jsou přehledně uvedeny na informačních tabulích. Nahlédnete do tajů památkové obnovy hradu a prohlédnete si staré fotografie.

Bonus pro filmové fajnšmekry: Pokud jste si někdy lámali hlavu, kam se ve filmu Královský omyl s Martinem Růžkem poděly schody do vnitřního prostranství hradu, které pro naši generaci na Švihov neodmyslitelně patří, najdete zde odpověď. Film se natáčel v šedesátých letech. A také z té doby jsou zde některé fotografie, jež zachycují stav před jednou z památkových obnov.

Návštěvu věže doporučuji spíš fyzicky zdatnějším. A bez malých dětí. Je to vejška a výstup jako na věž no...

Hrad je v říjnu otevřen od 10 do 15 hodin - a to pouze o sobotách, nedělích a svátcích.

Švihov

Vranov nad Dyjí

K vranovskému zámku se váže onen slíbený zážitek. Když jsem se před časem dozvěděla, že herec Jaroslav Plesl provází občas ve svém volném čase na zámku Vranov nad Dyjí, otravovala jsem před svou dovolenou na Vranovsku dokonce s dotazem ohledně termínu i samotného kastelána zámku. V odpovědi ovšem stálo, že Jarda provází skutečně jen velmi sporadicky jako dobrovolník, který tím sám sobě dělá radost (a samozřejmě i těm překvapeným návštěvníkům, když zjistí, že je provází „ten herec“). A že to bude zřejmě až někdy na podzim...

I tak jsem během léta tento úžasný zámek navštívila, protože jeho atmosféra je zkrátka kouzelná. A člověk tam může opravdu jezdit každý rok... Prošla jsem si oba nové okruhy, absolvovala unikátní noční prohlídku. A byla smířená s tím, že Jaroslava Plesla, kterému jsem ráda naslouchala zejména v seriálu Štíty království českého, na vlastní oči v akci zkrátka hned tak neuvidím.

Poslední den na Vranovsku jsme šli oblíbenou Pašeráckou stezkou z Čížova na Vranov. Cesta nedělá svému jménu rozhodně ostudu. A tak jsem na zámecké nádvoří dorazila dosti upachtěná a ve vlasech měla různé větvičky a možná i pár dotěrných klošů jeleních (fujtajbl).

Absolutně tedy nechápu, jak mého manžela v takové situaci napadlo, že bychom mohli jít ještě na jednu prohlídku. Trochu jsme se kvůli tomu i pohádali, protože jsem v tomto stavu nechtěla jít mezi lidi. Šli jsme. A až do poslední chvíle netušili, že s námi půjde - světe, div se - Jaroslav Plesl. Jeho výklad byl opravdu famózní. A za mě určitě ten nejlepší, jaký jsem kdy slyšela. A že už mám celkem po hradech a zámcích nachozeno...

Zámek je v říjnu otevřen od 9 hod do 15 hodin (pouze základní okruh - reprezentační prostory)

Vranov nad Dyjí, foto: Petr Macák

Tak příjemný cestovatelský podzim.

Přečtěte si také:

Reklama