Chodítko 

625e843374229obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Dětem usnadní pohyb po bytě ještě před tím, než se naučí chodit samostatně. Rodičům tím zase uvolní ruce pro plno jiných povinností v domácnosti. Spokojenost je na obou stranách, a tak by se mohlo zdát, že je chodítko dokonalý vynález. A v minulosti tak bylo vnímáno. Dnes na něj ale odborníci na vývoj dětí nahlížejí úplně jinak.

„Chůze je složitý proces, který začíná chozením podél nábytku, úkroky do stran a tak dále. Dítě se musí naučit pracovat s těžištěm a udržet rovnováhu. V této době se vyvíjí i nožní klenba. Pobyt v chodítku však způsobuje, že si dítě kvůli opoře vytvoří špatné pohybové vzorce pro chůzi, což může později způsobit komplikace, například v podobě bolestí zad,“ vysvětluje Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka z pražské FYZIOkliniky, a upozorňuje i na to, že chodítko může dokonce zbrzdit psychomotorický vývoj dítěte.

Visítko

Není nad to, když miminko může být matce co nejblíže. Cítit její vůni, slyšet tlukot jejího srdce. A když má rodič při takovém nošení ještě volné ruce, pak je to značka ideál. Nosítka jsou znovu objevený zázrak. Jenže musíme vybrat to správné, které splňuje doporučené ergonomické zásady. Miminko by v něm mělo sedět čelem k rodiči (na hrudníku, nebo na boku) s nožičkami do písmene M. To vypadá tak, že v kyčelních kloubech je nastavena flexe (skrčení), zevní rotace (vytočení) a abdukce (roznožení). Pánev má být podsazena, zatímco záda úplně podepřena.

Naprosto špatně je ale varianta, kdy dítě v nosítku spíše visí (proto označení visítko), s nožičkami svěšenými dolů a s rovnými zádíčky. „Obratle jsou v první polovině roku života dítěte většinou chrupavčité a jakýkoli tlak na ně, v tomto případě gravitační síla, je může tvarově deformovat. Pozor by si měli dát rodiče na ergo nosítka, která nabízejí i variantu nošení miminka čelem vpřed. V takové pozici dítěti visí nožky dolů, nemá podsazenou pánev ani zevní rotaci kyčlí. Ač je dítě díky rozhledu spokojené, žádný výrobek mu v této pozici nemůže zajistit správnou polohu páteře,“ varuje fyzioterapeutka Bílková.

Lehátko

Opět skvělá pomůcka, ve které má miminko dostatečný rozhled do okolí. Může neustále sledovat maminku, třeba při vaření. Jenže ačkoli malý človíček vypadá v tomto vynálezu spokojeně, jeho kulatá zádíčka bez opory na to mají jiný názor. Dítě může mít časem potíže s vadným držením těla a skoliózou.

625e8518cbb4bobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

„Pokud tráví děti v lehátku omezenou dobu, do 30 minut na jedno krmení, nebývá s tím žádný problém. Pokud jsou ale miminka v lehátku delší dobu, někdy i většinu dne, dochází k blokování přirozeného pohybového vývoje a přetěžování zádových svalů polosedem,“ vysvětluje fyzioterapeutka specializující se na dětskou rehabilitaci Jana Tůmová.

Je tu ale i další problém, k němuž v lehátkách často dochází. „Ve věku 5 až 6 měsíců se děti z lehátka, které nemá horní pásy, často pasivně posazují přitažením za ruce. Pak je na čase lehátko vyměnit při krmení za autosedačku s pětibodovým pásem. Do jídelní židličky patří dítě až v době, kdy se dokáže samo posadit a v sedu bez opory rukou vydrží  delší dobu,“ doporučuje Jana Tůmová.

Stejně tak by miminka neměla trávit příliš mnoho času v dětských autosedačkách – vajíčkách. Nenechávejte je v nich zbytečně spát, ani jimi nenahrazujte na výletech kočárek.

Zdroj informací: Iva Bílková, FYZIOklinika, Jana Tůmová

Čtěte také: