Cappuccino je původem italský kávový nápoj, který tvoří espresso a krémová mléčná pěna. Svůj název cappuccino získalo podle barvy hábitů příslušníků katolického Řádu kapucínů, řeholního řádu, který vznikl v 16. století v Itálii. Přijít do kavárny a objednat si cappuccino a croissant je pro Italy běžným ranním rituálem. Ale jak si ho připravit v pohodlí domova?

cap

Příprava cappuccina běžně vyžaduje presovač s párou pro napěnění mléka. Naštěstí ale existuje několik nečekaných a originálních metod, jak dosáhnout stejného výsledku i bez kávovaru. Krémovou hustou pěnu totiž dokáže vytvořit i French press nebo tyčový mixér!

Společnost Lavazza, ikona mezi italskými kávami, které se celosvětově vypilo už více jak 20 bilionů šálků, připravila jednoduchý návod, jak si doma připravit cappuccino, které bude chutnat jako z té nejlepší italské kavárny:

lavazza

KROK 1: MLÉKO

Co dělá cappuccino jedinečným je jeho lahodná mléčná pěna. Co se týče mléka, každý má rád něco jiného. Někdo si vybere mléko nízkotučné, jiný zase preferuje rýžové nebo sójové. Na cappuccino je ale zcela nejlepší čerstvé plnotučné mléko, jehož hutnost je právě to, díky čemu se vám podaří připravit krásně hustou a krémovou pěnu.

Ideální množství mléka na vytvoření té správné pěny je 120 ml. Pokud nevlastníte presovač, můžete využít French press nebo tyčový mixér.

French press:

  1. Zahřejte mléko v malém hrnci nebo v mikrovlnné troubě a nalijte jej do French pressu
  2. Uzavřete víko a napěňte mléko stlačením pístu, kterým budete opakovaně pohybovat nahoru a dolů po dobu 15 sekund.
  3. Mléko ve French pressu krouživým pohybem ruky zamíchejte, aby se usadilo a až poté ho nalijte do šálku.

Tyčový mixér:

  1. Mléko zahřejte a nalijte do nádoby, ve které lze mixovat.
  2. Ponořte mixer do mléka a na nízkou rychlost mixujte asi jednu minutu.
  3. Pokud chcete opravdu nadýchanou pěnu, držte mixer těsně u hladiny mléka, aby se do něj dostalo vice vzduchu.

milkie

KROK 2: KÁVA

Jakmile je připravena pěna, přichází na řadu káva, druhá část tajemství dokonalého cappuccina. Použít můžete buď espresso nebo kávu z moka konvičky. Vyzkoušet můžete například vynikající zrnkovou kávu Lavazza Qualità Oro.

Hotovou kávu pomalu nalijte do šálku tak, aby byl plný z 1/3. Počkejte deset sekund a potom do kávy přilejte mléčnou pěnu.

KROK 3: … A TEĎ TROCHU KREATIVITY!

Nyní už zbývá jen kávu nazdobit. Použít můžete kakao, skořici, vanilkový sirup nebo třeba nastrouhanou čokoládu.

jj

Pro ty šikovnější je zde možnost vytvořit si pomocí šablony a párátka na povrchu pěny osobitý obrázek.

capuccino

Reklama