Nedávno jsme si zde představili pár tipů na filmy, které léčí, když vám není nejlépe. Šlo většinou o romantické příběhy podbarvené příjemnou hudbou, která dá zapomenout na ucpaný nos a bolestivé klouby při teplotě. Dnes se podíváme na další dávku dobré nálady, která se bude hodit pro pár posledních záchvěvů této prapodivné zimy.

Příjemných filmů, které nám zlepší náladu, je naštěstí celkem hodně. A protože minule jsme se zaměřili povětšinou na zahraniční díla, dnes zůstaneme v našich luzích a hájích a pokusíme se vybrat to nejlepší z české tvorby. Samozřejmě platí, že co člověk, to názor. Já přicházím se svými tipy a budu ráda, když do komentářů pod článek napíšete ty vaše. Ať se i díky tomu lépe poznáme.

Noc na Karlštejně

Mým favoritem číslo jedna je muzikál z roku 1973. Možná je to i tím, že miluji tento nádherný hrad v blízkosti Prahy a mám s ním spojenou řadu krásných vzpomínek mládí.

V každém případě je ale tento klenot československé kinematografie skutečným pohlazením po duši. Režie se chopil Zdeněk Podskalský st. a na základě divadelní hry Jaroslava Vrchlického vzniklo za vydatného přispění hudebního skladatele Karla Svobody nadčasové dílo, které znova rozechvívá naše srdce.

  • Nejlepší píseň: Lásko má, já stůňu (Helena Vondráčková)

Kdykoli pak zamířím na hrad Karlštejn, vzpomenu si na úžasné melodie a vlídnou atmosféru filmu, která vznikla i díky sympatickému hereckému obsazení.

Noc na Karlštejně

A i když víme, že doba Karla IV. nebyla jistě tak idylická jako to díky oblíbenému příběhu vypadá, chceme tomu věřit, že?

Až tedy příště vyrazíte na náš nejnavštěvovanější hrad, nezapomeňte se rozhlédnout do kraje a spolu s nesmrtelným Waldemarem Matuškou si aspoň v duchu zanotovat ASI DO VĚŽÍ ...

Tři oříšky pro Popelku

Je to vánoční klasika a někomu už možná leze na nervy. Já si však nemohu pomoci, a když se rozezní hudba Karla Svobody, připadám si jako hypnotizovaná. Možná je to tím, že pohádka Tři oříšky pro Popelku byl asi prvním filmem, který jsem jako malá viděla v kině. Nepamatuji si, kolik mi bylo, ani kde jsem na tom byla, ale ta atmosféra mě vždy pohltí. Dodnes si pamatuji ten pocit při závěrečné scéně...

Tři oříšky pro Popelku

Vloni v létě jsem byla proto neskonale nadšená, když jsem mohla vidět malou výstavu na zámku Švihov, kde se tehdy natáčely záběry statku. A jen jsem litovala, že už v rodině nemám žádné malé dítě, protože omalovánky, které prodávali v suvenýrech, bych si bývala jako malá holčička moc přála...

  • Nejlepší hláška: Jenomže ty jsi si bral maminku a já si mám vzít úplně cizí ženskou.

A plně chápu, že Česká televize vynaložila nemalé prostředky a tuto českou pohádku, možná přeženu, když řeknu národní poklad, zrestaurovala. Jak se jí to povedlo, můžete posoudit v následujícím videu.

Jáchyme, hoď ho do stroje!

U třetího filmu jsem se celkem natrápila. Pakliže první dva byly tak nějak okamžitě jasné, při volbě třetího na mě padla tíseň. Který mám vybrat? Mám jich tolik ráda! Nakonec jsem si představila situaci, že bych si teď hned měla nějaký film pro zlepšení nálady vybrat. A vyhrál... Jáchym.

Jáchyme, hoď ho do stroje!

Laskavá komedie z roku 1974 je plná nestárnoucích hlášek a úžasných scének, které nám znova a znova důkladně procvičí bránici.

Scénář z dílny hvězdné trojky Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák a Oldřich Lipský si mimo jiné roztomile utahuje z moderních horoskopů a kondiciogramů, které jsou mimochodem - zejména na internetu - populární dodnes.

A kupodivu je to film opět spojený s historickou památkou, neboť jedna scéna (skleník s Japoncem) se natáčela v areálu zámku Konopiště. To bude asi nějaké znamení... :-)

Přečtěte si také:

Reklama