Foto: Shutterstock

Chybí bílkoviny
V jídle se nacházejí tři druhy makroživin – bílkoviny, sacharidy a tuky. Všechny tyto živiny mají své opodstatnění a lidské tělo je potřebuje. S ohledem na pocit sytosti jsou obzvlášť důležité bílkoviny neboli proteiny. Tráví se pomalu, tělo potřebuje na jejich spálení vynaložit víc energie a pokud je jich v jídle dost, zajistí že vydržíte sytá déle. Proto byste na bílkoviny měla myslet a zahrnout je ideálně do každého jídla. Množství bílkovin za den by se mělo pohybovat kolem 1,2 gramů na kilogram tělesné hmotnosti. U cvičícího člověka může být toto množství ještě větší. Na množství by si ovšem měli dát pozor lidé s nemocnými ledvinami. Zdrojem bílkovin je zejména maso, vejce, tofu, luštěniny, tvaroh a další mléčné výrobky či proteinový prášek.

Chybí vláknina
Sytící schopnost má také vláknina, která kromě toho napomáhá s trávením, snižuje hladinu cukru v krvi apod. Doporučená denní dávka vlákniny se pro dospělého člověka pohybuje v rozmezí 25 až 35 gramů. Hlavními zdroji je ovoce a zelenina, ořechy, luštěniny, celozrnné cereálie apod. Například jedna středně velká hruška obsahuje 5,5 gramů vlákniny a ve 100 gramech vařené čočky je vlákniny přibližně 8 gramů.

Chybí kalorie
Příčina nedostavujících se pocitů sytosti po jídle se může ukrývat i v tom, že prostě jednoduše nejíte dostatečné množství kalorií. Dejte si proto pozor na velikost porce. Ta je pro každou ženu velmi individuální podle její váhy, výšky i tělesné aktivity, ale orientačně by mohl váš talíř vypadat následovně. Jeho polovinu by měla tvořit zelenina, případně doplněná kouskem ovoce. Čtvrtina by měla být vyhrazená pro zdroje sacharidů v podobě příloh (brambory, těstoviny, rýže, pečivo…), další čtvrtka patří bílkovinám (maso, vejce, luštěniny…) a na talíři by nemělo chybět ani menší množství tuků (například v podobě lžíce olivového oleje v pokrmu nebo malé hrstky ořechů, počítá se do toho i tučnější ryba typu losos nebo avokádo…).

Reklama