gar.jpg
Foto: Shutterstock

1) Jak často zalévat?

Trávník potřebuje v suchém létě důkladné zalití, a to alespoň dvakrát týdně. Mělo by to být dávkou kolem 15 litrů na 1 metr čtvereční. Ale ani to nestačí.

„V horkých dnech je potřeba zavlažovat mnohem častěji než je běžné. Klidně denně. Krátké zapnutí závlahy na 1 minutu během dne trávníku prospěje, protože ho ochladíte. Ochladí se i vzduch a na zahradě bude lépe. Když se totiž během dne trávník spálí na povrchu, tak za tři dny ho důkladná zálivka zachrání, ale trávník stejně bude vypadat uschle. Zavlažování denně nebo obden, udrží zelený vzhled i během tropických veder,“ doporučuje trávníkář Tomáš Šena s tím, že týdenní dávku vody na 1 metr čtvereční můžeme při extrémním suchu zvýšit i na 45 litrů.

2) Záleží i na výšce sečení

Obecně se doporučuje trávník během horkého a suchého léta nesekat tak často a ponechat ho vyšší – 3 až 4 centimetry. To aby se sluneční paprsky nedostávaly řídkým porostem až k zemině a nevysušovaly ji. Půda pak hůře přijímá vodu, která bez užitku odtéká pryč.

Jinak tomu podle Tomáše Šeny je v případě, že máte na zahradě skutečně hustý porost. „U hustého trávníku není potřeba zvyšovat výšku sekání během horkých dnů. Čím je trávník vyšší tím se teplota ve spodní části zvyšuje a spodní listy rychleji odumírají nedostatkem světla. Hustý trávník se hůř ochlazuje, protože vítr se hůře dostává mezi hustými stébly,“ objasňuje.

V jaké kondici trávník po sečení bude, záleží i na kvalitní sekačce, která trávu „neožvýká“, ale udělá rovný řez.

3) Kdy sekat?

Většina z nás se do sekání trávníku pouští večer po práci, když ustoupí největší parno. To je ale špatně. „Trávník je mdlý, listy povadlé, tím hůře se list odděluje. Dojde u rotační sekačky k většímu žvýkání stébel, podobně to platí i pro vřetenové sekačky,“ vysvětluje Tomáš Šena. Správným načasováním je ráno, jakmile zmizí rosa. To jsou listy ještě pevné a trávník svěží.

4) První pomoc pro již poškozený trávník

Podepsal se horký srpen na vašem trávníku natolik, že ho pouhé zalévání už nevzkřísí? „Jakmile tropické teploty padnou dolů, je čas provést regeneraci, aby trávník co nejdříve opět zářil svěží zelenou,“ doporučuje trávníkář Tomáš Šena a popisuje nezbytné kroky.

  1. Nejprve posekejte trávník velmi nízko.
  2. Pusťte se do vertikutace, tedy prořezání trávníku.
  3. Důkladně vyhrabejte stařinu.
  4. Poničený trávník přesejte. Na 100 metrů čtverečních spotřebujete zhruba 4 kilogramy osiva. „Použijte směs, kterou jste původně vyseli. Žádné travní náplasti – to je nesmysl, jen si uděláte trávník flekatý,“ upozorňuje Tomáš Šena.
  5. Trávník pohnojte vhodným hnojivem a potáhněte ho jemnou vrstvičkou trávníkového baleného substrátu. Doporučené množství je 50 litrů substrátu na 10 metrů čtverečních.
  6. Dopřejte trávníku pořádnou závlahu a udržujte ho pořád vlhký.
  7. První kosení by mělo přijít ve chvíli, kdy bude trávník vysoký zhruba 8 centimetrů. Sekačku přitom nastavte ideálně na výšku 5 centimetrů, aby nepoškodila nově vzcházející trávu.

Zdroj informací: Miluju svůj trávník, Tomáš Šena, Ekolist

Čtěte také:

Reklama