Pokud vás rodiče učili, že máte pomáhat druhým a nemyslet jen na sebe, můžete jim poděkovat. Jenže někdy si dobrými úmysly dláždíte cestu až do pekla. To když vaše okolí začne brát jako samozřejmost, že splníte všechny jejich nekonečné prosbičky a přání, a neuslyší od vás nikdy „NE“. Proč jej urychleně zařadit do svého slovníku?

Říkat „ne“ je pro řadu lidí tabu. Důvodů existuje spousta. Nechtějí ty druhé ranit, mají strach, že takzvaně upadnou v nemilost, nebo jim zkrátka jen tohle slůvko nejde přes pusu, protože by si připadali jako sobci. Chyba! Každý má právo odmítnout, co se mu právě nehodí. „Ne“ vyřčené ve správnou chvíli vás posílí a spadne vám (často nemalý) kámen ze srdce. Proč jej používat?

Ne

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

1) Přestanete žít ve věčných obavách

Pokud naučíte ostatní, že jste vždy a za všech okolností k dispozici, rychle si na to zvyknou. Aby také ne! Budete první v jejich seznamu, na koho se nebudou váhat obrátit s jakýmkoli problémem. Byť sebemenším. To je sice milé, ale vy skončíte tak, že se budete bát zvednout telefon a polije vás studený pot při každém cinknutí domovního zvonku. Kdo a co zase bude chtít? Je fajn podat pomocnou ruku, ale rozhodně se to nesmí stát pravidlem. Pokud párkrát odmítnete vyjít známým vstříc na zavolanou, protože se vám to prostě zrovna vůbec nehodí, zvyknou si žádat vás o pomoc jen v nezbytně nutných případech.

2) Budete samy sebou

Kdykoli nahlas říkáte „ano“, ale celé vaše já křičí „ne“, popíráte samy sebe. Kolikrát už jste si v duchu vynadala ihned poté, co jste kývla na pomoc, aniž se vám to v tu chvíli hodilo? Nebo jste šla někam, kam se vám vůbec nechtělo? Přestaňte se vnitřně užírat, že jste se opět nechala do něčeho vmanévrovat, a začněte myslet víc na sebe. Máte přece právo na své vlastní plány a rozhodnutí. S každým dalším oprávněným „ne“ poroste i vaše sebevědomí. Nemělo by být pravidlem, že upozadíte své zájmy jen proto, že nedokáže odmítnout druhé. Ten, kdo si vás doopravdy váží, bude vaše rozhodnutí respektovat. Ostatní ať už klidně nevolají.

3) Získáte více času pro sebe

Dost možná se o vás rozkřiklo, že neřeknete ne. Právě proto vám všemožné službičky pro všechny známé a příbuzné zaberou nemálo času. Jenže den není nafukovací a vy už často nestihnete vlastní povinnosti a zábavu. Pokud nejste jediným člověkem na světě, který může v danou chvíli pomoci (to zřejmě nebudete), nezdráhejte se odmítnout. A nedělejte si iluze, že by váš protějšek ve stejné situaci neudělal to samé, pokud byste pomoc potřebovala sama. Nezapomeňte, že ani vy nemůžete být k dispozici neustále.

Reklama