Bude mít průkaz původu (PP)

Nemáte ambice chodit se psem na výstavy, ani ho dále rozmnožovat? I tak je důležité, aby měl průkaz původu! Ten je totiž jediným důkazem, že je štěně skutečně čistokrevné. Můžete si díky němu dohledat celé jeho příbuzenstvo, takže máte navíc i jistotu, že nedošlo ke křížení mezi příbuznými psy.

„Průkaz původu psa je rodokmenem označujícím, že rodiče daného psa měli své PP, mají jasně danou historii, zdraví, odpovídají exteriéru i povaze dle standardu. To znamená, že ze štěněte vyroste skutečně dané plemeno s předpokladem kvalitního zdraví,“ radí zájemcům o koupi štěněte spolek Psí šance z.s.

Věděla jste, že:
každé čistokrevné štěně narozené chovným rodičům získá svůj průkaz původu? A to i navzdory tomu, že by mělo nějakou vadu, nebo bylo nadpočetné, jak někdy množitelé o psech bez dokladu původu často tvrdí.

Dostanete zdravé zvíře

„Přes inzerát jsem objevila štěňátko jorkšíra, které si moje dcery tak moc přály. Bylo za šest tisíc korun, tedy za skvělou cenu. Paní tvrdila, že je čistokrevné, jen nedostalo průkaz původu. Prý bylo už nadpočetné, ale jí ho bylo líto uspat. Holčičky byly nadšené, jenže ne dlouho. Pejsek byl apatický a do týdne pošel. A po paní chovatelce se samozřejmě slehla zem,“ zlobí se paní Mirka, kterou levná koupě nakonec vyšla pořádně draho. Proč?

Množitelé často prodávají štěňata příliš brzy, ještě v době, kdy by měla být s fenou. Navíc neposkytují zvířatům potřebnou péči a výživu, nezřídka žijí v otřesných podmínkách. Ani mezipříbuzenské křížení jim nepřidá, a tak je jen otázkou času, kdy začne mít zvíře potíže se zdravím.

„Štěňata mohou mít různé zdravotní problémy jako je začervení, kýla a další. Štěně také pravděpodobně nebude socializované, a i když bude množitel tvrdit, že je staré 8 týdnů, je dost možné, že mu bude teprve 5-6 týdnů. Očkování obvykle těmto štěňatům také chybí,“ dělí se o zkušenosti odborníci ze spolku Psí šance z.s.

Nebudete podporovat týrání

Nejeden spolek pro ochranu zvířat už přinesl důkazy o tom, jak psi v takzvaných množírnách živoří. Smutné obrázky o jejich životě v klecích, kde se nemohou ani postavit, nebo v temných sklepích, už byly k vidění také v řadě reportáží. Množitelé berou své psy pouze jako stroje na rození štěňat, které jim vydělávají na velmi slušné živobytí. Feny nechávají zabřeznout několikrát do roka, a to tak dlouho, než jsou naprosto vyčerpané. Pak se jich jednoduše zbaví, často dost nehumánně.

Co vám napoví, že štěně nabízí takzvaný množitel? O nejčastějších poznávacích znacích takových inzerentů si můžete přečíst zase za týden.

Čtěte také:

Reklama