Kam se můžete vypravit ve dnech 28. – 30. září 2018? Tady je pár tipů, které by měly potěšit velké i malé návštěvníky.

Hrad Kašperk

Hrad Kašperk - Historie všemi smysly

Na Kašperku umějí zaujmout velké i malé návštěvníky - dobová hudba, vaření středověkého piva, výroba keramiky a další doprovodné aktivity. Upozornění: Z parkoviště na hrad je třeba projít 1,5 km dobře schůdnou cestičkou lesem.

Večerní kostýmované prohlídky na Bouzově

Krásný hrad, známý díky pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci a romantické komedii Kopretiny pro zámeckou paní, natočené podle knížky Stanislava Rudolfa. Tajemné prohlídky při svitu svíček jsou doprovázeny strašidelnými výstupy. Upozornění: rezervace nutná!

Svatováclavská poutní mše na zámku v Náměšti nad Oslavou

V letošním roce správa zámku ve spolupráci s náměšťskou farností obnovuje tradici poutních slavností k poctě sv. Václava, jemuž je zasvěcena zámecká kaple. Poutní mši sv. v zámecké kapli celebruje P. ThLic. Tomáš Holý, náměšťský farář. Datum konání: 28. září 2018, 17 hodin. Tentýž den pak vystoupí televizní a rozhlasový moderátor Václav Žmolík spolu se svou dcerou sopranistkou Karolínou Žmolíkovou na Svatováclavském koncertu, jenž se koná v knihovně zámku od 19 hodin.  Navštívit můžete také výběrový návštěvnický okruh s výstavou „Zámek v Náměšti za první republiky„. Rezervace nutná. 

Náměšť nad Oslavou

Noční prohlídky na zámku Sychrově

Na Sychrově se natáčely pohádky Nesmrtelná teta, Zlatovláska, Nejkrásnější hádanka, ale také epizoda ze seriálu Dobrodružství kriminalistiky (s Hanou Maciuchovou a Vlastimilem Brodským). Možná právě díky tomu letošní noční prohlídky s názvem Tajemství zámku sira Blakea jsou ve znamení detektivního příběhu. Přijeďte se projít slavnostně nasvíceným zámkem a užít si nevšední umělecký zážitek. Prodej vstupenek pouze přes www.evstupenka.cz

24. Křivoklání

Na Křivoklátě se stále něco děje. Tentokrát uvidíte výcvik dravců i koní, poslechnete si dobovou hudbu a na jarmarku utratíte nějaký ten „zlaťák“. Děti se mohou vydat na rytířskou stezku, na které budou v závěru pasovány na rytíře. A jako již tradičně bude při této příležitosti vypraven z Prahy nostalgický vlak tažený parní lokomotivou.

Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby

Oblíbená zámecká kuchyně, jež je plná čerstvě upečeného pečiva, se otevírá i tentokrát. Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají nejen o doprovodný program, ale i o originální vhled do každodenního života na zámku v dobách dávno minulých.
Pozor: Na speciální prohlídky s vonící zámeckou kuchyní doporučujeme rezervaci!

Den české státnosti na zámku Kynžvart

S lákavou nabídkou přichází také zámek Kynžvart. Na svatého Václava budou mít děti, studenti a senioři vstup zdarma - jak na oba hlavní prohlídkové okruhy “Zámecké interiéry Metternichů„ a “Muzeum a slavný kabinet kuriozit„, ale také na prohlídku parku “Pod korunami stromů„. Pro děti jsou navíc připraveny speciální “Dětské prohlídky„.

Zpřístupnění středověké věže na zámku Lemberk

Věž bude mimořádně otevřena ve dnech 28. až 30. září – a to od devíti do šestnácti hodin. Navštívit můžete také výstavu „Lemberk po roce 1918 aneb Konec monarchie a vznik Československa“.

Užijte si prodloužený víkend a třeba někde na hradu či zámku na viděnou!

Klobáskofest

Tip navíc:

Pokud jste spíš na jídlo a pivo, tak si nenechte ujít tradiční Klobáskofest. V rámci letošních Dnů českého piva jej pořádá pivovar Velké Popovice – a to v sobotu 29. září.
V malebném pivovaru nedaleko Prahy si vychutnají spoustu klobásových a jiných dobrot, pivo Velkopopovický Kozel, speciální prohlídky pivovaru a bohatý doprovodný program plný hudby a soutěží.

Technická poznámka:

Vždy si ověřte na webu/Facebooku daného objektu (případně telefonicky), zda akce nebyla pro nepřízeň počasí zrušena. A jestli není nutná rezervace místa.

foto: archiv pořadatelů

Přečtěte si také: