ill

Tři dny bez nemocenské. Jak to ovlivnilo naše marodění? Tak například chodíme méně k lékaři, volíme častěji samoléčbu a bohužel se s chřipkou raději vydáváme do zaměstnání.

Vypovídají o tom šetření, které v únoru provedla společnost GfK Czech na vlastní náklady. Šetření mělo zjistit, jak zavedení tří dnů bez nemocenské ovlivnilo způsob léčby u onemocnění typu chřipka, viróza, lehké nachlazení.  

Ke změně ve způsobu léčby došlo u třetiny obyvatel (34 %). Dotčená část veřejnosti před zavedením změny v nemocenské podle svého sdělení mnohem méně často volila samoléčbu a pokračovala v docházce do zaměstnání (dříve 19 %, nyní 41 %). Asi každý druhý (49 %) z těch, kteří se cítí změnou ovlivněni, dříve navštěvoval lékaře a nechával se uznat práce neschopným, což nyní činí pouze každý desátý (10 %).

K ovlivněným patří lidé nejrůznějších sociálně-demografických kategorií. Statisticky významně (vzhledem ke svému zastoupení v populaci) to jsou lidé v nejproduktivnější fázi životního cyklu (20–49 let věku). Především středoškolsky vzdělaní s maturitou, manažeři, odborníci, OSVČ, podnikatelé a kvalifikovaní dělníci a mistři. K samoléčbě častěji než dříve přistupují živitelé rodin, zejména z domácností se závislými dětmi a se středními příjmy.

Obvyklé způsoby léčení chřipky či virózy

Nejčastěji, v plných 42 % případů, respondenti uváděli, že tato onemocnění léčí sami bez pomoci lékaře, přičemž dále docházejí do školy či zaměstnání. Pro neschopenku k lékaři si dojde každý pátý občan a každý šestý si vezme na pár dní dovolenou a uchýlí se k samoléčbě. Každý osmý si pak vyžádá od lékaře recept a dál dochází do zaměstnání.

Odborníci, podnikatelé a OSVČ se nejčastěji léčí sami a dál docházejí do práce. K dovolené se samoléčbou sáhnou obvykle plně zaměstnaní řadoví nemanuální zaměstnanci a lidé s vyššími příjmy. K vyzvednutí receptu u lékaře s následným doléčováním v práci přistupují nejčastěji kvalifikovaní dělníci a zaměstnanci s vyššími a středními příjmy. Neschopnost si nechávají od lékaře napsat studenti a žáci.

Zdroj: Tisková zpráva

A jak se léčíte vy? Chodíte s nemocí raději do zaměstnání, nebo jdete marodit?

Reklama