Tři básníci - Milan Ohnisko, Michal Šanda a Ivan Wernisch se rozhodli, že už je nebaví být těmi, kterými jsou, a vydali spolu básnickou sbírku Býkárna a večer ve čtvrtek 21. prosince ji pokřtili v literární kavárně v Řetězové ulici v Praze. Byla to veselá událost (podobně jako celá sbírka).

Akce byla vyloženě podařená. Uváděl ji klavírista Kvapil, který zaujal více než hrou na úděsné kavárenské piáno svým pozoruhodným přednesem ze sbírky, kterou záslužně vydalo brněnské nakladatelství Druhé město. To navazuje svojí činností na nakladatelství Petrov, které bylo známo tím, že jako jeden z mála úspěšných nakladatelských domů vydává i poezii, která mezi výdělečné podniky rozhodně nepatří.

Nakladatelství je sice o dost menší než Petrov (má asi třetinový roční ediční plán), ale je pokračovatelem v nejlepším smyslu slova. I proto mohla vyjít Býkárna tří autorů.

Jak sbírka vznikala? Prý tak nějak samovolně, v komunikaci a samosebou. Jediná báseň není podepsaná, ať si každý určí sám, co kdo napsal. A někdy prý jednu báseň psali autoři i dohromady, takže zmatek je dokonalý! Jedním slovem Býkárna!

Ohnisko se vyznačuje úderností, Šanda je odborník na hospodské texty a Wernische není třeba představovat, i když v Býkárně odkrývá tvář, kterou příliš často neukazuje. Pokud na Býkárnu narazíte, vězte, že přesně odpovídá svému názvu a že potěší i čtenáře, kteří poezii přímo neholdují. Je satirická, ironická, až sžíravá, jinde trochu nesmyslná a provokativní. Najdete v ní reflexi nesmyslné doby - dneška. Za všechny básně alespoň jednu:

Vzpomínka

Snáší se soumrak
je chladno mrholí
na prahu blázince
pozoruješ ptáka v letu
nozdrama vyfukuješ dým
taháš jednu za druhou
je ti tak strašně smutno
jakási kunda
žvaní cosi o čakrách
a dceři na Floridě

Poezie sice není výdělečná, ale stejně stojí lidem za to nejen ji číst, ale i vydávat ji. Toto je kniha, která si ale zaslouží nejen podporu, ale i přečtení. Budete se bavit, protože větší Býkárna u nás už dlouho nevyšla.

Milan Ohnisko
Básník. Narodil se 16. 7. 1965 v Brně, žije tamtéž. Po dezerci z gymnaziálních studií dělal tuhle i támhle, kdeco i nic. Momentálně vymítač nevyžádaných rukopisů a nájemný redaktor. Juvenilní básně publikoval v samizdatových a exilových tiskovinách jako byly Vokno, edice Petlice či Listy.

Michal Šanda
Narozen 10. prosince 1965 u sv. Apolináře v Praze. 1971–1985 bydlel na Arbesově náměstí na Smíchově, v domě se zdmi na půl cihly a latrinou na dvoře. V hovorech matrón na pavlačích si tuze liboval. Základní školu v Kořenského ulici přetrpěl. 1980–1984 gymnázium Jana Nerudy. Od roku 1991 archivuje fotografie v Divadelním ústavu.

Ivan Wernisch
Narodil se v hlavním městě Protektorátu Čechy a Morava 18. června 1942. V matrice Pražského německého stavovského úřadu je zapsán jako Johann Wernisch. Dětství prožil na mnoha místech, byl městským i venkovským hochem. Čtyři roky studoval na Vyšší průmyslové škole keramické v Karlových Varech, pak vystřídal více než dvacet všemožných zaměstnání, nyní nedělá téměř nic. Až vyroste, bude námořníkem.

Reklama