Krůtí prsa nebo stehna, která pečete dlouze a na nízkou teplotu v troubě, jsou skvělou výchozí surovinou pro mnoho snadných, nejen letních jídel. Můžete je použít pro děti na svačinu, k těstovinám, nokům, do burgerů nebo spojit s lahodně dochuceným salátem.
Upečete si najednou velký kus. Já peču buď kilový kus krůtích prsou, nebo dvě stehna. Mám tak připravený základ, ze kterého připravím dva až tři obědy pro čtyřčlennou rodinu. Podle toho jakou další úpravu zvolím. V dnešním receptu tedy píšu o 1 kg krůtích prsou vcelku, ale na dnešní salát spotřebujete polovinu upečeného masa. Co s tou druhou? Nápady jsou na konci receptu...
Suroviny
- 1 kg krůtích prsou vcelku
- sůl
- pepř
- směs bylinek nebo koření podle chuti
na salát
- ledový salát
- baby špenát
- cherry rajčata
- bílé krémové balzamico
- zastudena lisovaný řepkový olej
- sůl a pepř
Postup
Krůtí prso vcelku omyjte, osušte a ze všech stran okořeňte. Dejte do litinového hrnce, podlijte 1 dcl vody a vložte do trouby. Tu zapněte na 100 °C a pečte celou noc. Ideálně 10 hodin.
Po této době se bude maso rozpadat, ale bude úplně šťavnaté. Vezměte si dvě vidličky a teplé maso rovnou v hrnci natrhejte na kousky. Promíchejte se šťávou. Tak bude maso ještě šťavnatější a chutnější.
Nyní máte připravený dokonalý polotovar. A pustíme se do salátu.
Ledový salát i baby špenát omyjte a osušte. Salát nakrájejte na proužky nebo jiné menší kousky. Promíchejte v míse s malými lístky špenátu.
Cherry rajčata překrojte na poloviny a vmíchejte do salátu.
Smíchejte oleje, krémové balzamiko, sůl a pepř. Touto zálivkou přelijte salát v míse a promíchejte. Podávejte s natrhaným krůtím masem a čerstvou bagetou.
Dobrou chuť přeje Elly.
Trhané maso je úžasné! Krůtí, kuřecí, vepřové, hovězí...
Zdroj fotografií: Alena Kolaříková
Nový komentář
Komentáře
risina — #22 Díky za info, to jsem nevěděla, že hamburští námořníci, to je zajímavé. No, vegetariánský burger jsem sice už viděla, ale neochutnala byť z estetického hlediska nevypadal špatně. Ale v burgeru podle mě maso být má.
Rikina — #21 Studovala jsem to v etymologickem slovniku a ma to vyvoj, ze ktereho vyplyvaji 2 vyznamy. Hamburger je puvodne fakt hovezi 'karbanatek', ktery se do USA dostal s nemeckymi namorniky (z Hamburku, odtud nazev). Postupne se nejvic ujalo podavani v 'housce' nebo bochanku, se salatem a horici/kecupem, vytratila se predpona 'ham' (coz v anglictine znamena sunka, ale ta se tam nikdy nedavala), 'burger' muze krome samotne placicky z mleteho hoveziho masa oznacovat i cele to jidlo a ty housky se plni vsim moznym, takze je i (jazykove prisne vzato nelogicky) vegie burger, ve kterem neni po masu ani pamatka. Co by tomu asi rekli hambursti namornici.
to já žiju v domnění, že burger je to celé. Houska s plackou uvnitř plus nějakou oblohou, prostě to kompletní jídlo. Ale v podstatě je mi to jedno.
K článku - péct něco mnoho hodin pokládám za hříšnou rozežranost. Energie není zadarmo. Ale ona má elly samé takové "hraběcí recepty". Z drahých exotických surovin a náročné na přípravu.
Eva_CZ — #15 Aha, tak ja mam to britsky chapani pojmu podle druheho odstavce .
Wally — #18kdepak, kopiruju pres mys.
gerda — #16pěkně se to rýmuje.
Kus žvance, a je tu konference
Wally — #13zase nejaka chytra....
A hamburger or burger is a sandwich consisting of one or more cooked patties of ground meat, usually beef, placed inside a sliced bread roll or bun. The patty may be pan fried, barbecued, or flame broiled. Hamburgers are often served with cheese, lettuce, tomato, bacon, onion, pickles, or chiles; condiments such as mustard, mayonnaise, ketchup, relish, or "special sauce"; and are frequently placed on sesame seed buns. A hamburger topped with a slice of cheese is called cheeseburger. kantor10 — #1
The term "burger" can also be applied to the meat patty on its own, especially in the UK where the term "patty" is rarely used, or the term can even refer simply to ground beef. The term may be prefixed with the type of meat or meat substitute used, as in "turkey burger", "bison burger", or "veggie burger".
Hamburgers are sold at fast-food restaurants, diners, and specialty and high-end restaurants (where burgers may sell for several times the cost of a fast-food burger, but may be one of the cheaper options on the menu). There are many international and regional variations of the hamburger.
risina — #11burger je ta houska, plnena bud mletym hovezim ( mlety hovezi biftek ), nebo jakymkoliv jinym. Takze treba i trhanym krutim.
Salát s masem za mě ok, k lehké večeři stač i těch cca 80 gramů, ale opět mě mate - "použijte pečené trhané maso do burgerů." A opět odakz na domácí burger s trhaným masem. Burger je přeci ta placička, která se dělá ze syrového mletého masa, a ne ta "houska", do které se vkládá - nebo se pletu?
Wally — #8aha. Tak to my 2 doma meli to kilo max. k obedu a veceri.
Asi to chutná líp než vypadá, to se nedá nic dělat. Taky mám radši, když je maso důkladně propečené a měkké. Nepeču tak dlouho, ale třeba husu peču celé dopoledne.
Wally — #6vzdyt je to z kila....
na pomale peceni existuji spec. hrnce. To za prve. Za druhe - u toho peceni nemusite stat, pece se to samo. Chut masa pomalu peceneho je neprekonatelna.
Jen.... na takovy salat teda nemam vubec chut. Vypada hnusne.
zbláznili se ? pečte maso 10 hodin , ideálně přes noc . to bych za prvé nezamhouřila oko , za druhé by mně přešla chuť . děkuji , nechci .
Mě to trhané vůbec neláká
Tak ten prvý obrázek moc vábně nevypadá. Tak sem si dnes nic nevybrala
Už zase.Maso pečte 10 hodin