Každá žena je při svém prvním těhotenství trochu nejistá. I když má někoho, kdo jí radí a snaží se jí přiblížit, jaké to všechno bude, zkušenost těhotenství a porodu je nepřenosná a nesdělitelná.

Jedním z průvodců maminky v těhotenství se může stát i Trhací kalendář pro těhotné od autorů Jiřího Pavlína a Zdeňky Rybové, který vydalo nakladatelství Computer Press.

 

Tento kalendář je tvořen 266 odtrhávacími listy, která vás provedou celým těhotenstvím. Dá se zavěsit na zeď a budete ho tak mít stále na očích.

 

Listy jsou číslovány tak, aby den přesně odpovídal věku vašeho miminka. Normálně se těhotenství počítá od poslední menstruace, ale protože miminko je ve skutečnosti o něco mladší, kalendář vám hned v úvodu prozradí, jak z „těhotenské matematiky“ vypočítat den, kdy bylo pravděpodobně miminko počato, a podle něj můžete začít odtrhávat.

 

Na každém lístečku najdete něco zajímavého. Některé popisují, co se zrovna děje s vaším miminkem – jak je veliké, jak se vrtí, kope, které orgány se mu již vyvinuly a kdy je možné se ujistit, jakého je pohlaví. Jiné radí mamince samotné – jak vyzrát na oteklé nohy, jak se vyrovnat s nevolnostmi a jak prožít těhotenství klidně a spokojeně.

Další rady jsou ryze praktického rázu – co si zabalit sebou do porodnice, jak vybrat jméno pro miminko, jak vyplňovat těhotenskou průkazku.

Tohle všechno doplňují i citáty a aforismy, týkající se mateřství, těhotenství a porodů.

Jak stoupají čísla stránek, čím dál tím větší procento lístečků se zabývá porody – hovoří o porodech alternativních, klasických i překotných. Poradí vám, jak poznáte, že už „to“ začalo i jak se máte zabalit do porodnice. Na co nezapomenout, čeho se vyvarovat a jak být v pohodě.

 

Těhotenský kalendář neobsahuje žádné převratné rady. Ani lékaře a předporodní kurzy vám nenahradí. Může být ale milým společníkem, takovou starší kamarádkou na telefonu. Navíc jsou lístky opatřené ilustracemi a na jejich zadní stranu, která je z půlky volná, si můžete třeba napsat nákup :-).

 

Tento trhací kalendář je ideálním dárkem kamarádce „v očekávání“ – nic jím nezkazíte, není závislý na pohlaví dítěte, a navíc je velká šance, že ho kamarádka ještě nemá.

Maminkám bych ale jeho nákup nedoporučovala, za 199 Kč, které kniha na krámě stojí, raději kupte další dupačky. Moudré a moudřejší rady vám poskytne maminka. 

 

P. S.: Pokud se zaregistrujete na příslušném místě na serveru rodina.cz, bude vám obdobný kalendář chodit dennodenně e-mailem. 

Reklama