blobid0.jpg
Rostlina mnoha názvů

Svatojánská bylina, kvítí Panny Marie, Kristova krev, láska, zvonečky nebo čarovník. To vše jsou názvy pro třezalku tečkovanou – bylinu, která má na naše duševní zdraví velký vliv. Třezalka obsahuje rostlinnou šťávu červené barvy, čímž se odlišuje od jiných rostlin. Z této byliny lze připravit čaj, tinkturu i Janův olej. Výroba není náročná, nekombinujte ale výsledné produkty s antidepresivy.

Zvládne toho hodně

5a86bc5a197ebobrazek.pngÚčinnými látkami třezalky jsou hypericin a hyperforin. Mají antidepresivní účinek a bývají součástí některých antidepresiv. Co se týče účinků na psychiku, nelze opomenout nezastupitelnou úlohu této byliny při řešení nespavosti, hysterie a deprese. Třezalka se mimo jiné používá v léčbě nočního pomočování a nepravidelných menstruačních cyklů. Místně se užívá ke zmírnění bolesti a léčbě zánětů.

Neškodné čarování

1. Čaj ze sušených bylin
Z nasušených třezalkových květů doplněných sušenými listy meduňky nebo dobromyslí připravíte zklidňující bylinný čaj. Užívá se při potížích se spánkem.
2. Tinktura na řadu potíží
Budete potřebovat dvě hrsti rozvinutých květů třezalky a vodku. Do středně velké uzavíratelné sklenice vložte květy třezalky a zalejte vodkou. Sklenici postavte na slunné místo a 3 týdny nechte odpočívat. Lžíce s vodou doplněná o 10 kapek této tinktury se užívá při úzkostných stavech a nevolnosti.
3. Svatojánský olej
Obdobně jednoduše lze připravit Janův olej. Využívá se při bolestech kloubů, svalů a šlach, ale i na povrchová zranění – oděrky a modřiny. Uzavíratelnou sklenici naplníte mírně prosušenými květy, aby výsledný produkt nezplesnivěl. Olivový nebo slunečnicový olej nalejete do sklenice po okraj a zavíčkujete. Po 4 týdnech směs prolisujte přes plátýnko a uchovávejte v temnu a chladu.

tresa1.jpg

Vitamin na nervy
Pro udržení dobré nálady je vhodné také konzumovat potraviny s vitaminem B6. Obdobně jako maso i vegetariánská strava (ořechy, luštěniny a obiloviny) tento „vitamin na nervy“ obsahují. V organismu hraje důležitou roli v nervovém systému a užívá se mimo jiné k léčbě nervových poruch a deprese. K tomu, abyste měli tohoto vitaminu dostatek, stačí dodržovat vyváženou stravu s dostatkem bílkovin. Právě ty jsou na vitamin B6 bohaté.

Autor: redakce uLékaře

Reklama