Spolu s přibývajícími roky se naše tělo přestává regenerovat tak, jak tomu bylo v mládí. Stejně tomu je i s přirozenou obnovou kostí. Přibližně do 25. roku života převažuje novotvorba kosti nad její ztrátou. Během dalších zhruba 10 let se proces odbourávání kosti a její novotvorby vyrovnává. Jakmile ale překročíme hranici 30 až 35 let, kostní hmoty začne velmi zvolna ubývat. Udává se, že jde přibližně o 0,5 % za rok, ale může to být i pokles razantnější.

K diagnóze osteoporózy neboli řídnutí kostí směřujeme v případě, že k onemocnění máme genetické predispozice, odbýváme životosprávu (hlavně vhodnou stravu a pohyb), udržujeme si velmi nízkou hmotnost (BMI pod 19) nebo se léčíme s některými nemocemi. Riziko stoupá i při předčasné menopauze před 45. rokem věku. Pokud je proces ztráty kostní hmoty zrychlený, tak již 10 let po přirozeném přechodu může mít žena osteoporózu. Pak se může stát, že skončíme v nemocnici se zlomenou kostí po naprosto banálním úrazu nebo pohybu, který by zdravému jedinci neublížil. Přestože trvá roky, než osteoporóza naše kosti natolik oslabí, nemusíme si vůbec ničeho všimnout. Může přicházet naprosto bezpříznakově. Proto se jí také říká „tichý zloděj kostí“. U třetiny žen po menopauze probíhá proces úbytku kostní hmoty zrychleně.

obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Za třikrát rychlejší úbytek kostní hmoty může genetika

„U zrychleného úbytku kostní hmoty dochází ke ztrátě 2 až 3 % ročně. Tento úbytek je zhruba třikrát rychlejší, než u zbytku žen. Na vině je genetika, tedy citlivost kostních buněk k nedostatku estrogenů po menopauze. U těchto pacientek dříve vznikají komplikace - osteoporotické zlomeniny. Nejdříve dolní část předloktí, později obratle a následně pak horní část femuru, tedy krčku,“ popisuje běžnou praxi MUDr. Richard Pikner, Ph.D., primář Oddělení klinických laboratoří a kostního metabolizmu Klatovské nemocnice. 

Vinou rychlejšího nástupu osteoporózy pak kvůli kumulaci zlomenin dochází ke zhoršení kvality života a stejně tak i k jeho zkrácení, pokud se pacientka neléčí. „Na rychlejší formu osteoporózy se užívají stejné léky jako na tu běžnou. Jen s ní začínáme dříve, pokud se k nám žena vůbec dostane,“ podotýká primář Pikner.

Kdy se mít na pozoru?

Ženy trpící zrychlenou formou osteoporózy si podle primáře Piknera nezřídka stěžují na neurčité bolesti zad, které však nelze bez odpovídajícího vyšetření odlišit od běžných degenerativních bolestí.

„Má-li před sebou praktický lékař ženu 5 až 10 let po menopauze, hubenou kuřačku, měl by se vždy zamyslet, zda ji neodeslat na osteologické vyšetření. Obzvláště pokud je málo pohybově aktivní, nejí mléčné výrobky a nesluní se a její matka měla zlomeninu horního konce kosti stehenní, či se léčila s osteoporózou s opakovanými zlomeninami,“ doporučuje Pikner s tím, že riziko představují další faktory. Těmi jsou užívání léků jako kortikoidy a antiestrogeny, ale také choroby střev spojené s poruchou vstřebávání, onemocnění ledvin, zvýšená funkce štítné žlázy, příštítných tělísek a nadledvin.

Přesto bychom neměly zapomínat, že odpovědnost za zdraví je primárně na nás samých, a aktivně se lékařů ptát.

as.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroj informací: MUDr. Richard Pikner, Ph.D.

Čtěte také: