shutterstock-1070125520.jpg
Foto: Shutterstock

Sbírku Nákup pro rodiny s dětmi pořádá Nora Fridrichová, televizní novinářka, která se o tématu samoživitelství věnuje dva roky. Nejprve o rodinách matek začala natáčet reportáže, dále podporovala organizaci Klub svobodných matek. Organizuje také pro matky dobročinné sbírky – ať už jde o oblečení, hračky nebo knihy či sportovní vybavení.

Na rodiny samoživitelek dopadla pandemie drtivě. Neúplných rodin žije v Česku odhadem na 200 tisíc a jejich živitelky přišly vinou karantény o příjem.
Od momentu vyhlášení karantény, se v rodinách samoživitelek odehrává tiché drama. Přestaly chodit alimenty, chybí výplata, navíc s nejasnou vyhlídkou, kdy a zda vůbec nějaká bude. Víc než polovina samoživitelek bydlí v pronájmu a teď nemají ani na něj. Mnohé ženy navíc pracovaly jako „dohodářky“, jenže stát lidem na DPČ či DPP žádnou pomoc nenabídl.

Matky s dětmi patří mezi nejchudší sociální skupiny v ČR, polovina má na živobytí svých dětí do 20 000 korun, třetina dokonce pod 10 000 korun měsíčně!

Vybrané peníze ze sbírky poputují právě na nákupy pro ně. „To, co původně bylo jen maličkou sbírkou mezi mými přáteli, roste. Moc mě těší zájem mnoha hodných lidí, kteří chtějí rodinám samoživitelek zaplatit nákup jídla. Nabídku dárce vždy jeho jménem zveřejním ve FB skupině Klub svobodných matek, která čítá skoro 11 tisíc žen. Mezi maminkami se snažím vybrat ty nejpotřebnější, ty si poté napíšou, co přesně potřebují, a já objednávám a platím online. Na vše mám účty, které mohu doložit.  Na nákupy maminkám jde 100% výtěžku,“ říká Nora Fridrichová.

Pokud se rozhodnete rodiny samoživitelek podpořit nákupem prostřednictvím této sbírky, můžete dostat potvrzení o daru, které lze daňově uplatnit.

„Moc si vážím toho, že chcete rodinám samoživitelek pomoci. Matky nejčastěji potřebují základní věci, jako je mléko, mouka, cukr, olej, ocet nebo třeba prací prášek. Jde o základ každé domácnosti, ale v mnoha rodinách chybějí. Přitom právě vonící buchta v troubě dělá domov domovem. Děkuji vám,“ vzkazuje Nora všem, kterým se do akce zapojili.

Ve středu 22. dubna v 17:00 hodin na našem webu vyjde rozhovor se samoživitelkou, která nám byla ochotna popsat svou nelehkou situaci.

Reklama