Když se řekne preventivní prohlídka, vybaví se nám praktický lékař, nebo stomatolog. Ne každý už ale myslí na to, že pravidelné prohlídky bychom měli podstupovat i u očního. Právě toto zanedbává třetina Čechů. Co je důvodem?

Podle internetového výzkumu očních klinik 35,6% respondentů navštíví očaře alespoň jednou ročně. Jednou za dva roky, což je odborníky považováno za optimální, přijde na preventivní prohlídku na oční více než čtvrtina dotázaných. Ale zbylá třetina ze vzorku populace péči o zrak zanedbává. Jako nejčastější důvod uvádějí dotázaní strach.

„Vyšetření očí se podvědomě vyhýbáme. Máme v sobě zakódováno, že sahat do oka je nepřirozené a nebezpečné a  že sebemenší zásah do oka může skončit slepotou. V našem podvědomí jsou navíc uložené zkušenosti s bolestí oka, způsobenou nepatrným smítkem, šťouchnutím do oka, průvanem, nebo ječným zrnem. A téhle bolesti se přirozeně vyhýbáme. Hlavní roli ale hraje především nedostatek informací,  strach z neznámého,“ říká klinický psycholog Mgr. Petr Křenek.

okovelke

Zdroj foto: Shutterstock

„Pravda je taková, že si snažíme nepřipouštět, že potřeba brýlí je příznakem věkových změn a podvědomě na to nechceme přistoupit. Oči nejsou již tak pružné, ale tím, že je budeme trénovat, se to nezlepší. Pokud správné brýle nepoužíváme, přivodíme si jen bolesti očí, bolesti hlavy a jiné obtíže, rozhodně ale oči nevytrénujeme,“ říká MUDr. Lucie Valešová, primářky pražské kliniky DuoVize. Nákup brýlí v hypermarketu však určitě nedoporučuje. Podle ní se překonat strach zcela určitě vyplatí. Největším rizikem toho, že si lidé jdou koupit raději brýle do drogerie je, že obejdou důležité preventivní vyšetření. Po 40. roce věku se zvyšuje riziko vzniku různých očních chorob, které mohou mít plíživý začátek a nedají se odhalit jinak, než při preventivním vyšetření,“ varuje lékařka.

Reklama