5ffecd03183b7obrazek.png
Foto: Shutterstock

Příbuzné si nevybíráme. Své o tom ví sympatická učitelka Markéta, jež se kvůli nekonvenčním názorům své mladší sestry dostala do nezáviděníhodné pozice. I její rodiče jsou totiž ovlivněni spekulacemi, jež jim v pravidelných a vydatných dávkách předkládá druhá dcera. A pohlíží na Markétin racionální přístup a dobře míněné rady dosti s despektem.

Vzpomínám si, že jsme byly každá jiná už jako děti,“ začíná své vyprávění žena, jež se kvůli zpochybnění sestřiných výroků nepohodla během nedávných svátků i s vlastními rodiči. „Já si vždy snažila získat věrohodné informace, pročítala jsem odborné stránky, poslouchala rozhovory s odborníky, a ona už v pubertě ulítávala na tom, čemu se dnes říká konspirační teorie,“ vysvětluje stav věcí a dodává, že k zásadnímu střetu došlo kvůli aktuálnímu očkování proti koronaviru.

Jelikož rodiče už jsou v určitém věku a mají řadu zdravotních problémů, samozřejmě jsem na ně apelovala, aby se při první příležitosti nechali naočkovat. Sestra však udělala hysterický výstup, že jsem se pomátla a napomáhám likvidaci uvědomělé části lidstva, za kterou se evidentně sama pokládá, zatímco já jsem zmanipulovaná ovce. Její slova mě šokovala a svým způsobem paralyzovala,“ vzpomíná na poslední rozpravu v kruhu rodinném Markéta.

  • Byly to zkrátka zkažené Vánoce a zbytečné řeči o ničem.

Odjela jsem, než abych se dohadovala o blbostech, protože sestra mě opakovaně slovně napadala a obviňovala ze všeho možného,“ vzpomíná s hořkostí v hlase žena, jež se nyní o své rodiče docela strachuje. Evidentně se totiž nechali ukolébat, že o nic nejde, že dál mohou žít bez veškerých opatření, neboť jim nic nehrozí.

Koronavirus jsem měla na podzim a ačkoliv nepatřím do rizikové skupiny, není to nic, co bych chtěla dobrovolně absolvovat znova,“ svěřuje se Markéta a dodává, že oproti ní měla její sestra průběh lehký. „Asi i proto žije v domnění, že opravdu o nic nejde,“ snaží se najít v chování svého sourozence nějakou logiku rozumově založená žena.

Co se týká její sestry, vzpomíná, jak ještě před lety vedly nikam nevedoucí hovory o tom, že chytrý telefon si pořídí jen blázen a jak je třeba se chránit před těmi, kteří to tu celé řídí.Brala jsem tyhle její názory celkem s nadhledem, ale to nešlo o zdraví,“ konstatuje suše a dodává, že sestřinu averzi k moderním technologiím nikdy moc nechápala. „Nejsem jejich otrokem, ale zrovna v tuhle dobu oceňuji, že díky nim mohu být ve spojení s okolním světem, pokecat s kamarádkami, vyřídit pracovní věci, ale podívat se třeba i na koncert nebo divadelní představení, když to jinak nejde,“ šíří svůj pozitivní pohled na současný život.

Že jsme se se sestrou nepohodly, mě velmi mrzí. Ale rozhodla jsem se nenechat se zatáhnout do jejího paranoidního světa. Naopak. Víc sleduji příspěvky lidí, kteří to mají v hlavě srovnané, neděsí, ale zároveň upozorňují na to, že je třeba mít k aktuálnímu stavu respekt. Své povídání bych ráda symbolicky zakončila citací MUDr. Jiřího Štefánka, jež na Facebooku pravidelně informuje o situaci ve své praxi,“ usmívá se optimistická žena. Právě jeho nedávný příspěvek jí prý pomáhá překonat případnou trudnomyslnost: „V nemocnici se i pro mne uvolnila jedna mRNA vakcína, takže v týdnu bych se snad mohl naočkovat. Pokud mi po vakcinaci naroste třetí ruka a ucho, významně mi to usnadní práci.“

Tip k tématu:

Facebooková stránka o medicíně, nemocech, jejich příznacích, diagnostice a léčbě

Čtěte také:

Reklama