Leden je prý měsícem rozvodů, asi mě to ani nepřekvapuje. V lednu mívám sama pocit, že se život jako by zastavil na nule a do jara daleko… Ráno se nikomu nechce vstávat a dny se tak nějak vlečou a nesou na vlnách šedé barvy a nízkých teplot. Jako by ten tunel neměl konce a světla zoufale málo.

To vše se pak odráží i na našich vztazích, leckdo v těchto dnech propadá beznaději a depresím a ty se zákonitě promítnou do všech sekvencí života. Když je mi nejhůř a mám pocit, že nedosáhnu na žádné madlo, které mi pomůže vytáhnout se nad hladinu momentálního zmaru, snažím se myslet na Čtyři dohody Dona Miguela Ruize, která má na obalu knihy svítící nápis - Praktický průvodce osobní svobodou.

doměnka

Ze své lásky k indiánské kultuře jsem se na stránkách Ženy-in vyznávala již mnohokrát, ovšem v této situaci ji vnímám silněji než jindy. Tato světoznámá kniha moudrosti starých Toltéků je možná součástí i vašeho vnímání světa, každopádně podle Allana Hardmana, který se stal před několika lety pravým toltéckým  mistrem a patřil k nejlepším žákům Dona Miguela, se praví, že moudrost starých Toltéků se v Mexiku předávala osobně a soukromě z mistra na žáka po více než dvě tisíciletí. Nyní můžeme i my využívat tuto starobylou tradici k proměně svého myšlení, pocitů a lásky - k lepšímu!

Kniha toltéckých moudrostí nám poskytuje snadné a praktické vedení při využívání tohoto učení s cílem prožívat šťastný, naplňující a úspěšný život. První dvě dohody již čtenářům Ženy-in byly nabídnuty k seznámení, jednalo se o doporučení číslo 1: nehřešte slovem a doporučení číslo 2: neberte si nic osobně. Třetí a neméně významnou dohodou, kterou kniha Čtyři dohody popisuje, je: nevytvářejte si žádné domněnky!

Přečtěte si i tyto články:

Všichni lidé mají silnou potřebu vytvářet si o všem domněnky a následně těmto domněnkám věřit. Ve svých myslích jsou pak přesvědčeni, že tyto domněnky jsou pravdivé, podle starého známého hesla - podle sebe soudím tebe - hodnotíme postoje a jednání druhých, které pak obviňujeme a reagujeme tak, že svými slovy vysíláme jed. Podle velkého toltéckého mistra Dona Miguela kdykoliv si vytváříme domněnky, koledujeme si o nějaký problém. Vytvoříme si nějakou domněnku, špatně ji pochopíme, vezmeme  ji osobně a skončí to tím, že se z ničeho stane drama. Veškerý smutek a neštěstí našeho života pak mají kořeny v tom, že si vytváříme domněnky a bereme věci osobně. Domněnkami, které bereme osobně, vytváříme spoustu emocionálního jedu, protože obvykle naše domněnky začneme šířit…

Není potřeba se za toto jednání obviňovat, je to bohužel jedna v lidských vlastností, ve které jedeme tak nějak ze zvyku. Je potřeba tuto negaci ze svého života vyloučit, přeměnit tento vzorec chování. Jedinou cestou, která vede z tohoto začarovaného kruhu, který vytváří sen pekla, je KLÁST OTÁZKY. Domněnky si totiž vytváříme z obavy požádat o vysvětlení. A jelikož se často bojíme zeptat, trpíme. Trpíme vlastními představami o skutečnosti, které nerozumíme či se nám nelíbí. A přitom jasná komunikace je základním kamenem dobrých vztahů. Je potřeba najít odvahu ptát se na vše, co chceme vědět, to totiž zamezuje naší mysli si domněnky vytvářet. Budeme se v každé situaci, které nerozumíme, ptát, a přestaneme si zraňující domněnky vytvářet. S jasnou komunikací se naše vztahy změní, a to nejen s naším partnerem, ale i všemi ostatními.

Třetí dohoda, která má sloužit k proměně našeho vlastního života a ke znovunalezení osobní svobody, tedy zní - Nevytvářejte si žádné domněnky. Náš život tak bude jasnější prost různých dohadů, mystifikací vlastní mysli a nedorozumění – budeme-li schopni se touto dohodou řídit, budeme všichni šťastnější, svobodnější a pak  možná i měsíc leden nebude měsícem rozvodů. :-)

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Reklama