gynecology

V České republice je rakovina děložního hrdla ročně zjištěna přibližně u 1000 žen. Z tohoto počtu jich téměř 400 nemoci podlehne. Je to až dvakrát více, než v jiných evropských zemích. A přitom by stačilo tak málo - většině zbytečných úmrtí se dá zabránit pravidelnými preventivními gynekologickými prohlídkami a očkováním. Právě proto přichází Všeobecná zdravotní pojišťovna za svými klientkami s novým preventivním programem nazvaným „Třetí dávka zdarma“. Program bude zahájen 17. května a potrvá do konce letošního roku.

Program „Třetí dávka zdarma“ je určen pro dívky a ženy ve věku 10-25 let, které jsou pojištěny u VZP. Zúčastnit se ho mohou po vyzvednutí voucheru/certifikátu na přepážce kterékoli pobočky pojišťovny. Očkování bude probíhat v síti ambulantních gynekologů, praktických lékařů pro děti a dorost a v očkovacích centrech, proto se neváhejte na všechny podrobnosti týkající se onemocnění i očkování zeptat.

vzp logo

Postup je jednoduchý: máte-li zájem o očkování, zaplatíte za dvě dávky očkovací látky, a to maximálně 6 400 Kč (1. dávka = 3 200 Kč, 2. dávka = 3 200 Kč). Za třetí dávku dáte 1 000 korun. Tato tisícikoruna vám však bude proplacena. Stačí vyplnit voucher/certifikát a uschovat potvrzení o zaplacení celého očkovacího schématu. Nezapomeňte, že doklady je třeba předat na pobočku VZP nejpozději do 31. prosince tohoto roku.

Více informací o projektu „Třetí dávka zdarma" sledujte na: www.vzp.cz/3-davka-zdarma.

Zapamatujte si:

  • Pravidelné preventivní vyšetření u gynekologa (1x ročně) patří do preventivních prohlídek už od 15 let věku. Svého gynekologa navštivte 1x ročně, a to i tehdy, pokud nemáte žádné obtíže.
  • Součástí této prohlídky je také jednoduchý a bezbolestný odběr buněčného vzorku z děložního čípku a jeho následný rozbor v akreditované cytologické laboratoři.
  • Preventivní prohlídku 1x ročně Všeobecná zdravotní pojišťovna svým klientkám hradí,.neplatí se za ni ani regulační poplatek.
  • Rakovina děložního hrdla je celosvětově druhou nejčastější rakovinou u žen (po rakovině prsu).
  • Dříve byly zhoubné nádory smutnou „výsadou" vyššího věku. Dnes se, bohužel, toto onemocnění objevuje už i mezi dvacetiletými ženami.
  • Nejnovější a nejspolehlivější ochranou proti rakovině děložního hrdla je očkování, které výrazně snižuje riziko jejího vzniku. Kombinace očkování a pravidelných gynekologických kontrol je nejspolehlivější metodou k prevenci tohoto vážného onemocnění. Očkování se skládá ze tří dávek, které musí být podány postupně během 6 měsíců.
  • Pokud zanedbáváte prevenci, vyburcovat k návštěvě gynekologa by vás rozhodně měly následující příznaky: nepravidelné krvácení, výtok, bolesti v podbřišku, krvácení po pohlavním styku.

 

Reklama