Chcete vědět, kdo si vás vezme, zda bude příští rok na lásku bohatý, nebo se dokonce vdáte? Pak vězte, že nastává ta pravá chvíle připomenout si prastaré adventní zvyky. Jsou totiž věštbami o lásce přímo přeplněny. Vyzkoušejte je.

Svatý Ondřej je z hlediska věšteb velmi důležitým dnem. Důležitější už je jen samotný Štědrý den. A přijde již za pár dní – tuto neděli, 30. listopadu. Sv. Ondřej byl v lidové tradici považován za patrona nevěst, a proto se věštby v tento den točí hlavně kolem lásky. Na Ondřeje se nezapomeňte podívat na hladinu vody ve studni nebo díži. Měla by se na ní zjevit podoba vašeho budoucího partnera.

Podle zvyku dívky a ženy chodily o půlnoci klepat střevícem na kurník. Pokud se z kurníku ozve slepice, zůstane další rok dívka sama, ale ozve-li se kohout, bude do roka svatba. Pokud vám samota vyhovuje, doporučujeme klepat na kurník bez kohouta.

K další věštbě stačí čtyři hrnečky, trocha hlíny, kousek chleba, hřebínek a prsten. Pod každý hrneček schováte jednu z těchto věcí a požádáte jednu osobu, která neví, jaká věc se pod jednotlivými hrnečky skrývá, aby jeden zvedla. Pokud se objeví chléb, bude pro vás příští rok bohatý, hřeben značí nemoc, hlína smrt a prsten svatbu. To vše do roka a do dne.

Během adventu dostanou slovo také takzvané Barbory. To jsou třešňové větvičky, které řežeme na svatou Barboru, tedy 4. prosince. Větvičky dejte do vázy a ponechte v teple. Ta žena, které do Štědrého dne Barborka vykvete, najde v příštím roce svou lásku.

S třešňovými větvičkami je spojen i jiný zvyk. Dívky je nosívaly na půlnoční mši za pasem. Když si mladík před kostelem větvičku vzal a dal si ji za klobouk, dal tímto gestem dívce najevo vřelé city.

V adventním období se vám určitě vyplatí uvařit knedlíky. Obzvláště v případě, že řešíte dilema. Pokud se žena či dívka rozhoduje mezi dvěma (či více) nápadníky, napíše jejich jména na papírek, a ten vloží do knedlíků, které připravuje. Nejvhodnější je pro vás muž, jehož jméno se objeví v rozkrojeném knedlíku jako první.

Pokud se nerozhodujete, ale chcete vědět, koho si vezmete, hodí se pro vás následující věštba. Před spaním snězte celého slanečka. Od této chvíle už nesmíte po zbytek večera promluvit. Váš budoucí manžel vás navštíví ve snu a podá vám sklenku vody k uhašení žízně.

Za zmínku určitě stojí i věštby vykonávané přímo na Štědrý den. „Třesu, třesu bez, pověz ty mi pes, kde můj milý dnes.“ Toto pořekadlo jistě znáte z Babičky Boženy Němcové. Podle tradice chodí nezadané dívky po vsi a třesou bezem. Dům, u něhož začne jako první štěkat pes, je i domem, ve kterém bydlí jejich nastávající. (Pokud dáváte přednost mužům s kočkou, musíte se spolehnout na jiné věštby).
 
Vyzkoušejte si například házení střevícem. Podle tradice na Štědrý den házejí svobodné ženy střevícem přes hlavu. Obrátí-li se střevíc patou ke dveřím, zůstanete ještě doma. Pokud však ke dveřím směřuje špička, brzy se vdáte.

V případě, že se vdávat chcete opravdu z celého srdce, obujte si sněhule a vyrazte na pochůzku. Traduje se, že vdavky se uskuteční, obejde-li dotyčná žena devatero stavení a z každého přinese skrojek vánočky.

Nezapomeňte, že vánočním věštbám můžete trochu napomoci. Žádný nápadník si pro vás nepřijde domů k televizi. Nedbejte mrazu a vyjděte si ven. Můžete navštívit třeba vánoční trhy nebo půlnoční mši s Barborkou za pasem.

Dodržujete vánoční zvyky? Naplnila se vám nějaká věštba?

Reklama