Časosběrný dokument režisérky Heleny Třeštíkové René vychází na DVD a zároveň je vydána kniha složená z dopisů, které si dlouhá léta vyměňovala režisérka se svým filmovým hrdinou během jeho pobytu za mřížemi.

DVD i kniha budou pokřtěny ve čtvrtek, pak půjdou na pulty. Křest knihy bude o to zajímavější, že se ho vedle například ministra kultury Václava Jehličky zúčastní osobně „hlavní hrdina“ René Plášil. O to pikantnější bude jeho přítomnost také proto, že na akci bude po boku režisérky, kterou po natáčení dokumentu okradl o videokameru.

Na křtu se objeví i ředitelka MFF Karlovy Vary Eva Zaoralová. „Když vidím filmy jako Marcela (další dokumentární reality show od Třeštíkové, pozn. red.) nebo René, obdivuji nejenom trpělivost a preciznost, jaké vyžaduje časosběrná metoda, ale hlavně fantazii a invenci vložené do stavby fascinujících portrétů jejich antihrdinů,” říká Eva Zaoralová a dodává: „Nedávná Cena ARTE za nejlepší evropský dokumentární film pro film René se stala prvním opravdu velkým úspěchem české kinematografie po velmi dlouhé době, a není to jistě náhoda.“

Na Ženě-in jste o filmu mohli číst v článku René: Z vězení do vězení

Viděla jste už dokument René? Zajímají vás i jeho dopisy z vězení? 

Reklama