Čínský soud dnes vynesl dva rozsudky u v souvislosti se skandálem kolem melaminu v sušeném mléce. Soud však nekončí, rozsudky si poslechne ještě dnes několik dalších lidí.

Jeden ze žalovaných mužů byl odsouzen k trestu smrti, další k doživotnímu odnětí svobody. Zatím bylo v této kauze obviněno jednadvacet lidí z řad vedení mlékárenských firem, obchodníků s melaninem a státních úředníků, kteří skandál utajovali. Patnáct z nich si ortel soudu vyslechne ještě dnes. Mezi nimi je i generální manažerka mlékárny Sanlu Tchien Wen-chua. Právě v této mlékárně byl melamin prvně objeven.

Melamin je průmyslová chemikálie, která se přidává do umělých hmot používaných například při výrobě plastových židlí. Čínští výrobci přidávali do mléka melamin proto, aby při laboratorních testech uměle zvyšoval měřený obsah bílkovin a vyvolal dojem, že výrobek je kvalitnější.

Opakované používání této průmyslové látky s 66procentním obsahem dusíku způsobuje akutní selhání ledvin a poškozuje močové ústrojí a může vést až ke vzniku rakoviny močového systému. Po konzumaci kontaminovaného mléka zemřelo nejméně šest dětí a dalších téměř 300 000 onemocnělo.

Kontaminované výrobky se dostaly i do Evropy. V Německu, Finsku, Rakousku a na Slovensku se melamin objevil v čínských chipsech. O něco později na český trh pronikly čínské bonbony White Rabbit s nadlimitním množstvím nebezpečného melaminu. Prodalo se jich zhruba 20 balení.

Reklama