Hluboce humánní smýšlení islámského právního systému se opět projevilo. Tentokrát pro změnu v Saudské Arábii. Možná si ještě pamatujete na loňský šokující případ, kdy byla žena, nevinná oběť únosu a znásilnění, odsouzena k těžkému žaláři a dvěma stům ranám bičem. Samozřejmě podle logiky tamějšího soudnictví si za to mohla sama a navíc muže k takovému jednání vyprovokovala. To dává smysl, že?

Ropný superstát má nyní na kontě další podobně absurdní případ. Americká organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW) sleduje vývoj případu, který se táhne od roku 2005. Tehdy Úřad náboženské policie (podobnost se Svatým úřadem inkvizice jen čistě náhodná?) zatknul pro obvinění z čarodějnictví nevzdělanou venkovanku Favzu Falih. Jako jeden z hlavních svědků vystoupil muž, kterého prý uřkla, díky čemuž se z něho stal impotent. Aby se důvodné podezření potvrdilo, bylo z ženy následně přiznání vymláceno policií.

Zástupci HRW apelují na saudsko-arabského krále Abdulaha, protože se díky předešlým soudním procedurám stal nyní jedinou osobou, která může zvrácený vývoj událostí zastavit. Navíc požadují potrestání strážců zákona, kteří se podíleli na jejím mučení. Favza Falih byla sice již jednou osvobozena, nicméně soud vyšší instance ji opět shledal vinnou. A to i díky tomu, že neměla k dispozici obhájce.

Zdroj: BBC

Myslíte, že Favza Falih dostane na mezinárodní nátlak od krále milost? Co si myslíte o systému tamějšího soudnictví? Lze prokázat, že jde o justiční omyl, nebo společnost postavená na demagogických principech takovou možnost neuzná?

 

Reklama