Nikde jinde si tak neuvědomíte blízkost nejromantičtějších svátků v roce, jako právě na předvánočním trhu, kde za zvuků koled a vůně svařeného vína procházíte mezi stovkami stánků se vším možným i nemožným, co k Vánocům patří. Svíčky, františky, ozdobičky ze skla, slámy a kdovíčeho ještě, nejrůznější sladkosti a pečené kaštany na zahřátí rukou. Děti tuhle atmosféru milují, protože jim dává tušit blízkost Štědrého dne, a dospělým se líbí proto, že jim připomíná dobu, kdy byli sami ještě dětmi, a nechává jim zapomenout na starosti s předvánočním úklidem a honbou za dárky. Jestli máte čas a náladu, pojeďte s námi na nejkrásnější trhy u našich německých a rakouských sousedů:

Přenádherné středověké městečko Rothenburg ob der Tauber si nemůže něco takového, jako adventní trh nechat ujít. Takže už od 24. listopadu do 22. prosince 2000 tu najdete stylový Reiterlesmarkt se staletou tradicí. Uličky a náměstí starého jakoby pohádkového města jsou ideální kulisou pro předvánoční trhy s nabídkou sladkostí, pečiva, svařeného vína a rozličných „zbytečností“. Návštěvu vánočního trhu můžete navíc spojit s prohlídkou Muzea panenek a hraček v uličce jménem Pfaffengasse (denně od 9.30 do 18 hodin), kde právě probíhá výstava na téma „Historické jesličky“. Samozřejmostí jsou i tradiční doprovodné koncerty v kostelích i koncertních sálech města.
Trhy v Rothenburgu jsou otevřeny ve všední dny od 12.30 do 19 hodin, v sobotu od 10.30 do 19.30 hodin a v neděli od 10.30 do 19 hodin.

Nepříliš daleko od našich západních hranic se nachází historické město Norimberk, kde pořádají od 1. do 23. prosince slavný a vyhlášený Christkindlesmarkt, který je jedním z nejznámějších vánočních trhů v Německu – jeho pořádání je doloženo už od roku 1628. Zlatým hřebem trhu jsou veliké jesličky s dřevěnými vyřezávanými figurami a více než 160 stánků tu nabízí vánoční ozdobičky, vánoční zboží, hračky, keramiku, sklo, porcelán a pečivo (včetně vyhlášené norimberské štóly). Za svůj vznik tento trh vděčí rozšíření nového zvyku obdarovávat děti v Norimberku o Vánocích, namísto původního Nového roku. Nejstarší doklad o novém způsobu nadělováni pochází z roku 1559. Právě rostoucí poptávka po hračkách a dárkovém zboží dala vzniknout tzv. Vánočnímu trhu (Christkindlemarkt).
Z vánoční atmosféry se zde můžete těšit od pondělí do středy v rozmezí 9 až 20 hodin, od čtvrtka do soboty je tu živo od 9 až do 21 hodin a v neděli od 10.30 do 20 hodin.

Na soutoku Rýna a Mosely se nachází příjemné městečko Koblenz, kde si předvánoční atmosféry užívají místní i příchozí od 30. listopadu do 23. prosince na zdejším trhu zvaném Weihnachtsmarkt. Zvláště navečer vás zde okouzlí atmosférou Vánoc osvětlené ulice se světýlky a girlandami, nalákají vás nespočetné stánky s dárky, sladkostmi i lahůdkami jako pečené mandle nebo svařené víno.
Ve všední dny jsou trhy otevřeny od 10 do 20 hodin, v sobotu od 10 do 19 a v neděli od 11 do 19 hodin.

Informace o Vánočních trzích v Německu najdete také na internetu na této stránce.

Za pohádkovou atmosférou Vánoc můžete vyrazit taky na jih do Vídně. Zdejší Christkindlmarkt je ve slavnostně nazdobené prosincové Vídni hlavní atrakcí Adventu už po 700 let a právem patří k nejproslulejším trhům na světě. V okolí radnice, na náměstí a v uličkách Vídně je rozprostřeno kolem 140 stánků jimž vévodí ozdobený obří strom, letos dovezený ze Štýrska. Příchozí všeho věku si dávají do nosu a mají z čeho vybírat: kandované ovoce, pečená jablka, cukrová vata, pečené kaštany, punč, svařené víno a další dobroty. K dostání jsou tu tradiční ozdobičky, vánoční předměty a dárečky. I ve slavném zábavním parku Prátr jsou pro návštěvníky a obyvatele rakouského hlavního města připraveny speciální vánoční atrakce.
Na vídeňském vánočním trhu Christkindlmarkt je otevřeno od 18. listopadu do 23. prosince od 9 do 21 hodin, 24. prosince do 17 hodin. Virtuální kouzlo Adventu ve Vídni najdete i na internetu na stránce www.christkindlmarkt.at, kde jsou kromě aktuálních informací připraveny i elektronické vánoční pohlednice a další zajímavosti.

Poslední zastávkou našeho předvánočního putování je rakouské městečko Steyr. A co může být hezčího, než v předvánočním čase navštívit město, kde bydlí Ježíšek (Christkindl), který stejně jako u nás i v Rakousku nosí dětem a dospělým dárky? Kromě toho, že i tady najdete malebný adventní trh, jsou tu i největší a nejkrásnější jesličky Rakouska, můžete zde sledovat představení venkovního loutkového divadla, posledního ve střední Evropě.
Vánoční trh ve Steyru je otevřen od 1. do 24. prosince, výdy v pátek od 12 hodin a v sobotu a v neděli od 10 hodin.
Hlavní atrakcí města je ale Christkindl Postamt (Ježíškovský poštovní úřad), který letos slaví 50 let od svého otevření. Specialitou této pošty je, že má otevřeno jen v období Adventu – konkrétně od 1. 12. 2000 do 5. ledna 2001. (Otevírací doba: 1. až 12. prosince od 10.30 do 17.00 hodin, od 2. do 23. prosince od 9.00 do 17.00, na Štědrý den od 9.00 do 12.00 hodin, od 25. do 30. prosince od 9.00 do 17.00, na Silvestra od 9.00 do 12.00, od 1. do 5. ledna 2001 od 9.00 do 17.00 hodin. I když se místní poštovní úředníci po zbytek roku nepředřou, během této krátké doby jim projde rukama každoročně kolem dvou milionů zásilek, z toho polovina zahraničních. Dodnes už zde odbavili neuvěřitelných 70 milionů psaníček. Kromě toho, že pošta funguje „na dálku“, můžete se sem zajít podívat a svůj dopis podat osobně, koupit si speciální známku nebo si pořídit ježíškovské razítko. Stejně jako více než dalších 100 000 lidí, kteří do Steyru přijedou za tímto účelem. Adresa je: Post office 4411, Christkindl, Austria a za Ježíškem se na poštu můžete vypravit i po internetu: www.christkindl.at.
Reklama