„Chtěla bych mít pěkné dlouhé nehty, ale nemůžu. Sotva přerostou konečky prstů, začnou se mi třepit a musím je hned zkrátit,“ svěřila se nám čtenářka Jitka. Trápí vás podobný problém? Zeptali jsme se za vás manikérky Moniky Hudcové.

nail

Co třepení nehtů způsobuje?

Třepení nehtů může mít řadu příčin. Nehet je složen z mnoha keratinových destiček, dostane-li se mezi ně vzduch nebo nečistota, otevřou se. Nehet se pak začne rozdvojovat a olupovat. K tomu přispívá i špatná péče. Nesprávné pilování, používání chemikálií či odlakovačů s velkým množstvím alkoholu. V podstatě to znamená, že když nehet špatně zapilujeme, nenalakujeme nebo ho stále namáčíme v odmašťovacích prostředcích (při mytí nádobí a úklidu), nemá moc šancí na to, aby rostl „vcelku“. V neposlední řadě může být roztřepený znamením, že je v těle nedostatek minerálních látek a vitaminů. Kvalita nehtů se horší i postupem věku, neboť tělo již nemá dostatek proteinů a živin.

Co s tím?

Roztřepený nehet se dá „napravit“ správným pilováním, které musí být pouze jednosměrné. Omezte kontakt nehtů se saponáty, které je přesušují. Noste proto ochranné rukavice. Používejte kvalitní laky na nehty, které se neolupují. Nehty musí být neustále celé nalakované, aby byl celý jejich povrch chráněn.

Suché a dehydrované nehty ztrácejí svoji přirozenou pružnost. Ale je v tom rozdíl. Na první pohled sice vypadají podobně, jsou matné a odlupují se po šupinkách, ale dehydrovaným nehtům chybí vlhkost a suchým tuk.

Doplňky stravy: Vitaminy skupiny B se starají o lepší vstřebávání živin a vyživují nehtové lůžko. Zvyšte přísun vápníku, který je základním prvkem zdravých nehtů. Pro pevnost a pružnost užívejte vitaminy C, D a E. Důležitý je pitný režim, abyste nehty dostatečně zavodnila a dodala jim zdravější barvu.

Péče zvenku: Oleje a krémy na bázi vody, které dodávají ztracenou pružnost. Suchým nehtům pomáhají koupele v olivovém oleji. Pro lepší vstřebávání aktivních látek je používejte za tepla. Vyhoďte odlakovače s vysokým obsahem alkoholu a pravidelně své nehty zkracujte jako prevenci.

A jaký je váš tip na krásné nehty?

Reklama