Cílem není naučit dítě číst a psát ještě před nástupem do školy. Cílem je pomoci mu v rozvoji jeho schopností a umu tak, aby bylo při výuce úspěšné a zbytečně se nestresovalo už tak náročným přechodem.
5ace051abe975obrazek.jpg

Cvičte ruční práce

5ace0540cc3f7obrazek.jpgZákladem je stanovení norem, které si předem určíte, a budete vyžadovat jejich plnění. Učte předškoláka klidně a pozorně poslouchat předčítání pohádek, následně si o nich povídejte a dbejte na řádnou výslovnost. Vybírejte interaktivní hry, hrajte „Člověče, nezlob se!“ anebo pexeso, čímž budete posilovat paměť společně. Pořiďte plastelínu a modelujte – je to skvělá „posilovna“ na rozvoj jemné motoriky! Díky této činnosti se vyvíjí svaly v rameni, lokti a zápěstí, což je důležité pro psaní rukou. Totiž aby školák mohl správně držet pero, musí ovládat jemné svaly v prstech a k tomu je modelína či plastelína naprosto ideální.

Důležitý je správný úchop s dobrým výběrem tvrdosti tuhy

Mnoho malých školáků nastoupí do školy se špatným návykem držení psací potřeby, což může být do budoucna velký problém. Rodiče se domnívají, že s odbouráním tohoto zlozvyku pomůžou paní učitelky, ale není dobré na to spoléhat. Vezměte jeho úchop do vlastních rukou a trénujte jej ještě, než školák usedne do lavice. Trénovat můžete například kreslením. Velkým pomocníkem jsou speciálně upravené pastelky pro děti, které se teprve učí s tužkami pracovat. Pastelky STABILO® EASYColors jsou ergonomicky tvarované, trojhranný tvar a neklouzavé plošky dítě intuitivně navádí ke správnému úchopu a zabezpečují tak volné držení pastelky. Navíc kvalitní pigmenty v tuze zajišťují zářivé barvy na papíře, což dítě zaujme a motivuje k dalšímu kreslení. A je praktické, že pastelky můžete kupovat i po kusech.

5ace05558003dobrazek.jpgPomocníkem nejen v přípravách může být i obyčejná tužka. Stejně jako pastelky, i STABILO® EASYgraph má trojhranný tvar s neklouzavými ploškami, intuitivně tak navede ke správnému úchopu. Při výběru tužky pro prvňáčka věnujte pozornost i tuze. Ta by měla být kvalitní a nelámavá. Pro malé školáky se doporučuje tvrdost HB. Na dítě samozřejmě po dobu jeho výtvarného snažení dohlížejte, abyste se ujistili, že tužku drží opravdu správně. Je jasné, že to nepůjde hned, ale důsledností a trénováním toho dosáhnete.

Tímto nenáročným tréninkem můžete malému školákovi výrazně pomoci se správným držením psacích potřeb. Pokud nebude mít problém s úchopem, bude se moci v klidu soustředit na malování a první psaní a vyhne se tak stresu z únavy a bolesti ruky, potažmo krční páteře, které by mu první školní roky mohly znepříjemnit.

Při nákupu ergonomických psacích pomůcek, věnujte pozornost tomu, zda máte doma praváka či leváka. V případě tužek STABILO® EASYgraph a pastelek EASYcolors je každá zakončená buď červenou anebo žlutou barvou, tyto barvy slouží jako rozlišení. Červené zakončení pro praváky, žluté zakončení pro leváky.

Více informací naleznete ZDE.