Trekking je skutečnou vášní
Nejlepším způsobem pro poznávání hor je vydat se na pěší túru, jít vlastním tempem a postupně objevovat vrcholy a údolí plné historie a tradic, obklopeni nádhernou krajinou, která se postupně mění.  Díky více než pěti tisícům kilometrů dokonale upravených a dobře vyznačených stezek všech úrovní obtížnosti Trentino patří mezi neoblíbenější destinace milovníků trekkingu.

Například Dolomiti Brenta Trek zahrnuje dvě kruhové trasy přímo v srdci přírodního parku Adamello Brenta. Okruh „Expert”, určený pro zkušené a vytrénované turisty, zahrnuje celkem jedenáct etap po stezkách a zajištěných cestách, s celkovým výškovým rozdílem 8 200 metrů a 96 kilometry chůze. Okruh „Country” je naopak určen pro milovníky pěších túr, kteří touží i po poznávání přírody a místní kultury. Z lokality Madonna di Campiglio okruh vede po starodávné římské cestě „San Vili” až do údolí Valle dello Sporeggio a dále do údolí Val di Tovel.

t1.jpg
Foto: Daniele Lira

Dalšími skvělými okruhy jsou Pala Ronda Trek, vedoucí kolem pohoří Pale di San Martino a Dolomiti Panorama Trek, spojující údolí Val di Fassa s údolím Val di Fiemme a lokalitou San Martino di Castrozza, kde se při západu slunce skály zbarvují do červena díky neobvyklému fenoménu nazývanému Enrosadira. Alta Via del Granito je třídenní kruhová trasa, vedoucí po žulových skalách pohoří Cima d’Asta – Cime di Rava, v jižní části horského pásma Lagorai. Přenocovat můžete v jedné ze dvou horských chat: Cima d’Asta „Ottone Brentari” nebo Caldenave.

Pro milovníky současných dějin je zde se svými 520 kilometry Sentiero della Pace (Stezka míru), která vede přes řadu velmi významných míst z období 1. světové války. Na této stezce si můžete prohlédnout bývalé vojenské cesty, zákopy, opevnění a dějiště významných bitev.

Kromě túr po trentinských horách se můžete vydat na túru i po jedné z pohodlných stezek vedoucích údolími, které jsou vhodné i pro nevytrénované turisty. Stezka Sentiero San Vili (107 km) spojuje Trento s lokalitou Madonna di Campiglio a zavede vás z údolí Valle dell’Adige až do Brentských Dolomit. Tato trasa, kterou lze rozdělit na pět až šest etap, vás zavede z města až do srdce hor. V údolí Val di Non se můžete projít po stezce Sentiero Jacopeo d’Anaunia (60 km), vedoucí po bývalých cestách poutníků putujících do Santiaga de Compostela. Tato stezka vede po obou svazích údolí od baziliky svatých mučedníků z Anaunie v Sanzeno až ke svatostánku svatého Romedia a zahrnuje celkem sedm etap.

A abyste si v létě i v zimě skvěle vychutnali kouzlo hor, sdružení trentinských horských průvodců pro vás realizovalo projekt Let’s Dolomites, zahrnující řadu tematických třídenních až šestidenních okruhů s noclehem v horské chatě. V zimní sezóně se tento projekt zaměřuje především na výlety na sněžnicích, skialpinismus a lezení po vodopádech.

Některé trasy vedou i přes přírodní parky a rezervace, které často zahrnují i naučné stezky, návštěvnická centra a informační tabule pro snazší poznávání místních zajímavostí. V Trentinu naleznete i šest tematických parků věnovaných sportovní disciplíně nordic walking, neboli takzvané severské chůzi se speciálními holemi, simulující pohyby běžeckého lyžování a posilující až 85 % svalstva.

r2.jpg
Foto: Carlo Baroni

Horské chaty pro prožití hor v jejich autentické podobě
Tato rozsáhlá síť stezek je udržována v dokonalém stavu Svazem tridentských horských průvodců (SAT, okresní pobočka asociace CAI), který je největším svazem tohoto druhu v Trentinu: byl založen v roce 1872, dnes má téměř 27 tisíc členů a spravuje 35 horských chat a celou řadu bivaků.

Na celém území Trentina se nachází 146 horských chat, kde se turisté mohou občerstvit nebo přenocovat během vícedenních túr. Jsou ideálním místem pro sdílení zážitků a vychutnání autentické horské atmosféry. Často stačí jen krátká procházka pro ochutnání typických trentinských pokrmů v útulném rodinném prostředí jedné z horských chat. Na pěší túry po horách se můžete vydat i společně se zkušenými horskými průvodci, kteří dokonale znají zdejší přírodu, více než tisíciletou historii a kulturu a rádi vás seznámí s tajemstvími přírody a nejzajímavějšími příběhy a legendami spojenými s těmito místy.

Ferraty pro trochu adrenalinu
Trentinské hory jsou proslulé i díky mnohým skvělým ferratám, což jsou zajištěné cesty, vybavené ocelovými lany, stupy, chyty a žebříky, které umožňují výstup v horském terénu i bez použití běžného horolezeckého vybavení.

Pro bezpečné zdolání zajištěných cest je nutné používat vhodné vybavení (úvaz, rukavice, helmu a speciální jisticí set na ferratu) a výstup vyžaduje dobrou fyzickou kondici. I na tyto cesty se můžete vydat s horskými průvodci, nazývanými „andělé strážní“, kteří neustále pořádají různé kurzy nebo jednodenní a vícedenní výlety. Na svazích trentinských hor naleznete ferraty všech stupňů obtížnosti.

blobid0.jpg
Foto: Alberto Bernasconi

Ferrata Via delle Bocchette v přírodním parku Adamello Brenta byla pojmenována podle horských sedel mezi jedním vrcholem a druhým, charakterizujících Brentské Dolomity, které se často vyznačují i četnými římsami (přirozenými výčnělky, které se tvoří na vápencových stěnách) a vytvářejí skutečně jedinečné útvary. Zajištěná cesta Dino Buzzati, vybudovaná v roce 1977 na počest slavného spisovatele, který miloval lezení na skalách v údolí Val Canali, nabízí nádherný výhled na pohoří korálového původu Pale di San Martino, které patří mezi nejkrásnější v Dolomitech. Na jihozápadním svahu masivu Cimon della Pala se nachází i velmi náročná ferrata Bolver Lugli.

V údolí Val di Fassa je výběr skutečně bohatý: sugestivní zajištěná cesta Bepi Zac mezi jeskyněmi a skalními soutěskami, které byly dějištěm významných událostí za 1. světové války nebo ferrata dei Finanzieri na svahu hory Collàc, určená pouze pro zkušené. Zajištěné cesty nad Gardským jezerem patří mezi nejnavštěvovanější, nabízejí jedinečné panorama a mají různé úrovně obtížnosti: například ferrata del Monte Colodri v Arcu je vhodná i pro děti a začátečníky. Mnohem náročnější je nová ferrata delle Aquile v lokalitě Paganella: velice exponovaná a zajímavá zajištěná cesta s lanovými mosty.

Méně známou, ale o to zajímavější je zajištěná cesta Sallagoni, vedoucí kaňonem Castel Drena, ke kterému se snadno dostanete z údolí Valle dei Laghi. Nebo skvělá zajištěná cesta Sentiero dei Fiori nad lokalitou Passo del Tonale, která kopíruje frontovou linii rakouskouherské armády za první světové války.

Tipy na nejlepší stezky:

Reklama