Zdravý životní styl se v poslední době těší velké oblibě. Není to ale jen o nějakém pravidelném pohybu. Neodmyslitelnou součástí je i stravování. Jak bychom tedy správně měly jíst, aby se nejen naše tělo cítilo dobře? Na to nám odpoví trenérka a výživová poradkyně Lucka Janíčková z Fitnesskotva.

sdLucko, ty kromě trenérky jsi i výživová poradkyně. Řekni mi, při hubnutí je jasné, že musím držet nějakou dietu, ale co při formování postavy?
Já osobně nejsem zastáncem diet. Z mého pohledu je daleko důležitější a efektivnější, naučit klienty správně se stravovat. To znamená vědět, kdy a co mám během dne sníst, abych přijala dostatečné množství potřebných živin ve správném poměru. Tato cesta je pro běžného člověka daleko příjemnější a hlavně udržitelnější. Formování postavy může znamenat všechno možné. Pokud jsme spokojeni s poměrem tuku v těle, a chceme jen zpevnit svalstvo, žádná speciální dieta nám k tomu nepomůže, správné stravování ano. Pokud chci vytvořit na těle nějaký sval, potřebuji k tomu dostatečné množství živin, jako jsou například bílkoviny. Takže i v případě formování postavy, je třeba přemýšlet o stravování jako takovém, jelikož to nám zaručí rychlejší a hlavně kvalitnější výsledek.

Jaké jsou podle tebe největší přešlapy v jídle?
Rafinované cukry, velké množství živočišných tuku, smažená jídla v přepáleném nekvalitním oleji, atd.

Já vím, že jsou dobré a špatné tuky. Jaké jsou například ty dobré a naopak ty špatné?
Jako „dobré“ tuky označujeme tuky, ve kterých převažují prospěšné nenasycené (mononenasycené nebo polynenasycené) mastné kyseliny. Ty přispívají k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Tuky obsahující vyšší podíl polynenasycených mastných kyselin se vyskytují například v těchto potravinách: tučné ryby, jako jsou losos, sleď a makrela, rostlinné oleje, jako je řepkový, sójový, slunečnicový olej, rostlinné roztíratelné tuky. Tuky s vysokým obsahem mononenasycených mastných kyselin se vyskytují například v: olivovém či řepkovém oleji, některé ořechy, například para ořechy, mandle, lískové ořechy, avokádo.

Jako „špatné“ tuky označujeme nasycené tuky, resp. s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin a trans tuky. Nadměrné množství špatných tuků v jídelníčku nám zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi a má negativní vliv na náš zejména srdečně-cévní systém. Takové tuky můžeme najít například v následujících potravinách: máslo, tučná masa, tučné sýry nad 30% podíl tuku v sušině, plnotučné mléko a tučné mléčné výrobky, cukrářské výrobky (koláče, koblihy, zákusky apod.), polevy na müsli tyčinkách, dortech a cukroví, náplně v pečivu, sušenkách, cukroví, instantní náhrady mléka do kávy a čaje,…

positive

Jedno ze základních pravidel stravování je, že máme jíst v šesti porcích (např. v 7, 10, 13, 16, 19, 21), co když to někomu nestačí?
Na světě je sedm miliard lidi a tím pádem sedm miliard individualit. Nelze tedy říct jedno pravidlo, které by platilo na všechny. Člověk by se měl naučit naslouchat svému tělu. Ono samo mu řekne, co potřebuje a co naopak ne. Dnes se všude dočteme, co máme a nemáme jíst. Jak ale může někdo jiný vědět, co zrovna náš organismus potřebuje?

Můžeme si vzít k srdci základní pravidla a nadále je přetvářet k obrazu svému. Tak, jak to bude tělu nejvíce vyhovovat. V tomto případě musí byt cesta našim cílem. Což znamená, nesoustředit se na to „až zhubnu“, ale na to, jaký je pro mě nejlepší a nejudržitelnější způsob stravování. Někomu bude vyhovovat jist třikrát denně, někdo si dá raději šest menších porcí. Oba způsoby jsou v pořádku, pokud budu dodržovat správný poměr živin.

Ideální jídelníček na jeden den

Snídaně – ovesné vločky zalité horkou vodou (EMCO červené) s marmeládou s vysokým podílem ovoce, nebo s medem a ořechy, fresh juice 2dcl (např. grepový – vhodný pro nastartování mozku), káva s mlékem.

-          Celozrnné pečivo s kuřecí, nebo krůtí šunkou, sýr, ovoce

-          Rýžový nákyp

-          Krupice

Svačina – jogurt, ovoce

-          Tvaroh s (marmeláda, med, ořechy, burákové máslo)

Oběd  - těstoviny se sýrem, zeleninový salát, rýže s plátkem hovězího masa, ryba.

Vždy nezahuštěné omáčky, nesmažené pokrmy v trojobalu. Hodně zeleniny

Svačina 2 – syrová zelenina, zeleninový salát (pokud mám před tréninkem, zařadím bezprostředně před ním nějaké ovoce, energetickou tyčinku atd. viz výše.)

Večeře – vejce, maso, zelenina, tvaroh

Večeře 2 -  protein s vodou, ořechy (30 mandlí – hrst)

Opravdu můžu jíst bez výčitek v 21. hodin? Vždyť všude slyšíme, že by se nemělo jíst po sedmé hodině.
Čas si vymyslel člověk :-), 21. hodina ve světě jídla vůbec nic neznamená. Pokud půjdu na noční šichtu do práce, určitě si neřeknu, že po deváté se už nesmí jist a zůstanu celou noc raději hladová. Člověk by neměl chodit spát s přeplněným žaludkem a volit lehká a dobře stravitelné jídla. Převážně by to mely být správné tuky a bílkoviny, vyvarovat bychom se měli sacharidům, které když okamžitě nepřeměníme na energii, uloží se nám v podobě tuků.

Jít spát s prázdným žaludkem je stejně špatné, jako jít spát s přeplněným žaludkem. V tom prvním případě, se probudím ráno unavená, jelikož tělo nemělo v noci z čeho čerpat energii (i když spíme, tělo neustále pracuje). V případě druhém, bude organismus celou noc zpracovávat potravu a spánek nebude dostatečně kvalitní.

Když se zaměříme na téma celulitida, zadeček, boky, co těmto partiím nejvíce škodí? Lze upravením jídelníčku tuto problematiku odstranit?
Ukládání tuků v problémových partiích je vždy problémem špatného stravování. Doporučuji upravit příjem potravy ve správném poměru živin. Určitě je nutné přidat cvičení, které nám pomůže urychlit proces. Cvičení a správné stravování jdou vždy ruku v ruce. Neznamená to ale, že pokud budu problémové partie cvičit častěji, budu v jejich oblasti pálit tuk o to více. Tuk z těla mizí rovnoměrně, v závislosti na typu postavy, hormonech, genech, atd.

Co tolik milovaná čokoláda? Je velké zlo? Co když chci mlsat?
Když už chci mlsat a neodolám, zvolím si pro tento účel ráno, abych měla přes den dostatek času přijaté kalorie spálit. Pokud mám ráda čokoládu, volím tu s vysokým obsahem kakaa. Když si budu zakazovat potraviny, které mám ráda, pravděpodobně mi moc dlouho nevydrží jim odolat. Ze všeho nejdůležitější je, co si o daném jídle myslíme. Jestli budeme mít negativní myšlenky a budeme si říkat, to nemůžu jist, po tom přiberu, pravděpodobně to tak i bude. Když budeme přemýšlet pozitivně a budeme dostatečně přesvědčeni o tom, že děláme maximum pro to, abychom se cítily v našem těle dobře, tak tomu tak i bude.

Čtěte také:

Reklama