Jestliže máte děti, které rády sportují, jistě to pociťujete na svém rodinném rozpočtu. Zvláště pokud si vyberou nějakou finančně náročnější aktivitu. Pak není divu, že je spousta rodin, které náklady na sport svého potomka nejsou schopny pokrýt. Průzkum Procter & Gamble ukázal, že se s takovými případy setkalo 94 procent trenérů.

jezdkyne

Ve více než polovině rodin malých sportovců se s problémem pokrýt náklady setkává 11 % trenérů. Jen povinné roční poplatky ve sportech se totiž pohybují kolem 4000 Kč.  Zahrnují většinou členství v oddíle, startovné a cesty na závody či zápasy. Vybavení ale často vyjde ještě dráž. Podle průzkumu mezi trenéry stojí jejich svěřence nejčastěji od 4000 Kč ročně výše.

Podle průzkumu začínají děti sportovat většinou mezi 6. a 8. rokem života. V některých sportech je to však podle trenérů už pozdě. Více než třetina z nich proto začíná se svými svěřenci ještě před pátým rokem věku. Sport je pro děti důležitou součástí vývoje. Rozvíjí je nejen fyzicky, ale také je připravuje psychicky pro jejich budoucí život. Pomáhá jim utvářet charakter, vznikají nová přátelství a také přináší radost a zážitky na celý život.

Někdy se ale děti musí se sportem kvůli nedostatku financí svých rodičů rozloučit. Proto malé sportovce ze znevýhodněného prostředí podporuje díky sponzorům Česká olympijská nadace. Pomohla takto už více než 700 z nich.

„Sport může být smyslem života, je ale také o dřině a obětování. Rodiny některých dětí už více ze svých prostředků obětovat nemohou, a proto jsem ráda, že můžeme spolu s Českou olympijskou nadací těmto dětem pomoci,“ říká Miroslava Knapková, patronka České olympijské nadace, olympijská vítězka ve skifu z roku 2012 a čerstvá mistryně Evropy.

knapkova

Reklama