V repertoáru každé hospodyňky by mělo mít své místo i třené linecké těsto. Na co všechno že se hodí?

Jaké druhy vánočního cukroví můžeme z třeného lineckého těsta připravit:

Třené linecké kytičky
Třené kakaové rohlíčky
Třená kolečka s marmeládou

Hera radí s přípravou třeného lineckého těsta

 - Heru necháme změknout při pokojové teplotě, nebo ji můžeme mírně nahřát ve vodní lázni (ale pozor, aby se příliš nerozehřála). Takto upravená Hera se lépe tře a těsto má jemnou konzistenci. 
- Heru nešleháme, ale raději ručně třeme, aby nebyla příliš zpěněná. Po upečení by bylo cukroví příliš křehké a drobivé. 
- Při tření Hery s cukrem používáme raději moučkový cukr, který se lépe rozpustí a utře do hladké hmoty. 
- Po chvilce tření přidáváme postupně vejce, která by měla mít rovněž pokojovou teplotu. Kdybychom je přidali studená, těsto by se mohlo srazit. 
- Mouku nahřejeme na teplotu ruky a vmícháme do utřené Hery. Těsto tak rychle neztuhne a dobře se stříká cukrářským sáčkem. 
- Pokud používáme do těsta kakao, mouku proséváme s kakaem dohromady, aby se jednotlivé součásti dobře promísily. Mouka se tak dobře provzdušní a při míchání do těsta netvoří hrudky.
- Těsto se zpracovává pomocí cukrářského sáčku s řezanou trubičkou. Stříkají se různé tvary drobného cukroví a slepují se marmeládou.

Inspirace od Hery  - Třená kolečka
Dávka – cca 50 ks, 1 hrneček = 250 ml

Těsto

1½ hrnečku hladké mouky
3 polévkové lžíce moučkového cukru
200 g Hery (4 dílky na obale)
2 vejce
1 balíček vanilkového cukru

Náplň
Jahodová marmeláda

Dohotovení

100 g čokolády na vaření a Heru mírně nahřejeme a utřeme s moučkovým a vanilkovým cukrem. Za stálého míchání postupně přidáváme celá vejce. Nakonec vmícháme předehřátou hladkou mouku. Těsto v teplém prostředí ihned zpracováváme, pomocí cukrářského sáčku s řezanou trubičkou stříkáme na plech malá kolečka.
V elektrické troubě pečeme při 180 ˚C. Po vychladnutí plníme marmeládou a slepujeme po dvou kouscích. Okraje koleček namáčíme do čokolády.  

Převzato z internetového magazínu www.nadoma.cz