Jedním slovem by se dalo říct, že vede romantismus. Tapety jako za starých časů se vrací do našich domácností. Vítáte inspiraci, nebo zůstanete u výmalby? V obou případech nezaškodí, když se podíváte

Už několik let se o naši přízeň pokouší tapety. Pro někoho jsou vítanou novinkou a možností, jak zútulnit interiér, pro jiného neblahou vzpomínkou na panelákové byty sedmdesátých let. Ty asi nepřesvědčím o tom, že tapety už jsou na trochu jiné, samozřejmě vyšší úrovni, než tomu bylo za dob našich rodičů. I způsob tapetování se liší. Dávno už se ustoupilo od celoplošného polepení tapetou, ale dává se vyznít jedné stěně, koutu, nebo se vzory mezi sebou kombinují, aby interiér nevypadal jako papírová krabice, ale získal prostor.

Pokud patříte mezi příznivce tapetování, pak jistě uvítáte malou inspiraci novými trendy. Stále se vymýšlí něco nového, ale v zásadě platí pár pravidel, jak se „neseknout“ a nepřehltit prostor barvami a vzory.

Barevné sladění

Pečlivě zvažte, jakého barevného výrazu chcete v dané místnosti dosáhnout. Zvolte si dominantní barvu a od ní odvíjejte barvy doplňkové. Barva a charakter vzoru by měl být v souladu s nábytkem a ostatním zařízením pokoje.

Pozor na vzor čalouněného nábytku

V tomto případě musíte obzvlášť pečlivě vybírat. Pokud má čalounění květovaný vzor, raději se vyhněte květovaným tapetám a volte tapetu v jedné z barev, která se nachází na čalounu. Pokud máte opravdu cit a dobrý vkus, můžete zkusit proužek ve stejné barevnosti, ale chce to velkou odvahu a zkušenosti.

Méně je více

Pamatujte, že u tapetování platí víc než kde jinde heslo „dobrého pomálu“. Pokud se zamilujete do výrazné tapety, ať vzorem, nebo barvou, umístěte ji raději proti oknu, aby ji dopadající světlo ozářilo a místnost nepůsobila ponuře. Tmavé barvy mají tendenci ustupovat. Čím tmavší barvy, tím více prostoru potřebují, protože opticky zmenšují.  Naopak světlé barvy „vystupují“ a zvětšují prostor.

Jaké jsou trendy?

Vrací se stříbrný lesk, který může připomínat staré válečky. Lesk prostor rozsvítí a dodá mu luxusní nádech.

Květinové vzory připomínají něžné akvarelové kresby a hodí se spíš do dívčích pokojů nebo velkých prostorných „hal“ v měšťanských domech. Zdánlivě připomínají romantiku rokových budoárů a vyžadují opravdu pečlivé kombinování.

Foto: Mimou

Čtěte také:

Reklama