Hlásí se nová barevnost
Nastává doba, kdy potřebujeme dobít energii. A proto vybrala společnost Pantone Color Institute barvou roku energizující vínovou, která dostala název Viva Magenta. „Viva Magenta překypuje elánem a nadšením. Je to odstín zakořeněný v přírodě, který pochází z rodiny červených barev a vyjadřuje sílu. Viva Magenta je odvážná, nebojácná a pulzující barva, jejíž nevázanost oslavuje radost a optimismus a píše tak nový příběh,“ prohlásila o barvě roku ředitelka Pantone Color institute Leatrice Eiseman.
Se svou barvou roku tradičně přichází rovněž přední výrobce nátěrů společnost Dulux. Ten zvolil zelený odstín nazvaný Wild Wonder. Experti značky o ní říkají, že tato harmonická zelená je inspirována silou přírody a dodá vám maximální dávku pozitivní energie.
Tyto dvě barvy se projeví ve všech odvětvích, včetně bytového designu.Není třeba obratem vyměňovat veškeré vybavení svého domova, stačí si opatřit i jen detail v nové barevnosi, polštáře na pohovce nebo vázu. Zajímavá možnost, jak oživit interiér a držet krok s novými trendy, je i také v oblasti stínění. „Pro interiérové žaluzie lze vybírat ze široké barevné škály lamel a pro interiérové látkové rolety, vertikální žaluzie nebo japonské stěny máme na výběr mnoho barevných, jednobarevných i vzorovaných látek,“ potvrzuje Aneta Paroulková ze společnosti ISOTRA, ta je předním výrobcem a dodavatelem stínící techniky. V nové barevnosti si můžete vybrat naříklad plisse, tedy skládané látkové rolety, které jsou atraktivním prvkem v každém interiéru. Navíc je lze vyrobit na míru a umístit je i do atypických oken.

6410779b825c5blobid0.jpg

Pozvěte domů přírodu
Domov je naše útočiště. A proto každý chce, aby to bylo útočiště příjemné, útulné a harmonizující. Zároveň jsme si vlivem doby a událostí i uvědomovali, jak moc potřebujeme ke svému bytí energii a klid pramenící z přírody. Strohé minimalistické až neosobní interiéry teď pod tímto vlivem nahrazují přírodní materiály, jako jsou dřevo, kámen či ratan. Hrany a lesklé povrchy střídají oblé tvary a jemné vintage reliéfy. Společně s tímto trendem kráčí i stínící technika. Velmi žádaným produktem jsou nyní například japonské stěny, které jsou moderní alternativou vertikálních žaluzií. Zajímavě rozčlení interiér, díky nim si pohrajete se světlem v místnosti. „Každý má trochu jiný styl bydlení a preference, proto se snažíme, aby nabídka barev profilů, lamel a látek byla co nejširší a nejmodernější,“ říká Aneta Paroulková.
Stále aktuálním trendem je i „bydlení venku“ – ať už si užíváte na zahradě, verandě nebo „jen“ na balkoně, a proto se budou i v letošním roce dostávat do popředí markýzy a pergoly, které zpříjemní relax na čerstvém vzduchu. Například technologie bioklimatických pergol Artosi umožňuje naklonění lamel podle toho, kolik slunečního svitu chcete na své posezení propustit.

641077da5c393blobid0.jpg

Šetrné a všechno po ruce
Udržitelné a chytré – takové budou interiéry v roce 2023. Požadavek na šetrnost k přírodě a energetickou úspornost je stále žádanější také v oblasti designu a bydlení. Možností, jak dosáhnout obojího, je instalace předokenních neboli exteriérových žaluzií. „Celkově předpokládáme, že produktová skupina venkovní žaluzie jako celek zůstane ještě dlouho v kurzu,“ uvádí Aneta Paroulková ze společnosti ISOTRA a dodává, že mezi jejich bestsellery dlouhodobě patří typ Zetta 90. Speciální tvar jejich lamel vytváří v zavřeném stavu celistvou stínící plochu. Při využití stínící techniky je úspora spotřeby energie v rozmezí 20–25 % v energetické bilanci budov a to se při současných cenách energie už docela vyplatí. Ušetříte nejen svou peněženku, ale i planetu.
Směr interiérového designu odráží rovněž rozmáhající se trend chytrých domácností, proto se čím dál častěji využívá automatizace a elektronizace. Ovládat na dálku lze i stínící systémy. „Zákazník má na výběr celou řadu motorizovaných systémů, včetně těch inteligentních, které stačí bezdrátově připojit k řídící jednotce a může si navolit různé scénáře pro jednotlivé typy stínících prvků, světové strany, denní dobu nebo aktuální počasí,“ vysvětluje specialistka společnosti ISOTRA a dodává, že ruku v ruce s těmito inovacemi jdou vylepšení i v oblasti materiálů. Zavádění nanotechnologií, další trend nadcházejícího období, pak výrazně ulehčí pravidelnou údržbu a čištění venkovních žaluzií.

641077a3a836bobrazek.jpg

Více inspirace najdete na stránkách Isotra ZDE

641077ed507eeobrazek.jpg