Trendy v jazykových kurzech v zahraničí 2013: U žen bodují románské jazyky, hitem mužů je Kanada.

Přes 60 % účastníků jazykových kurzů v zahraničí jsou dívky a ženy. Stejně jako muži jezdí nejčastěji studovat praktickou angličtinu, ale zároveň také vyhledávají libozvučné románské jazyky, které opačné pohlaví příliš nelákají.

V případě francouzštiny ženy doslova dominují – na těchto kurzech bývá žen v poměru k mužům zhruba 75 %.

Rovněž u italštiny a španělštiny je podíl žen vysoký, kolem 70 %. Ženy mají početní převahu i ve většině destinací, s výjimkou Kanady. Muže sem jednoduše táhne příroda a hokej, zatímco ženy zde odrazuje  počasí.

j

  „Ženy se často učí cizí řeč kvůli kultuře, která je s daným jazykem spojená. Francouzština, italština i španělština mají přitažlivou kulturu, kvalitní módu a zajímavou kuchyni. Navíc jde o země, které jsou pro ženy atraktivní slunečným počasím a mořem,“ vysvětluje rozdílné přístupy obou pohlaví k jazykům Karel Klusák, ředitel cestovní kanceláře INTACT specializované na individuální jazykové kurzy v zahraničí.

Ženy jezdí za jazykem častěji než muži také do teplých exotických zemí, jako jsou třeba Maroko, Guatemala či Mexiko.“Jedinou výrazně mužskou destinací je Kanada, kde muži představují asi 60 % studentů. V případě USA je to naopak – 60 % představují ženy,“ říká Klusák. Podle něj muže přitahuje na Kanadě divoká příroda a hokej. Ženy naopak odrazuje představa chladnějšího klimatu. „Kanada zkrátka nemá Floridu, Havaj, Los Angeles ani Hollywood,“ konstatuje ředitel INTACTu.

Ženy nad muži převažují i ve věkové kategorii studentů nad 50 let, kteří u CK INTACT tvoří sedm procent klientely. Jezdí nejčastěji po Evropě, oblibě se u nich ale těší také Jihoafrická republika. „Tito klienti si většinou plní své sny, kombinují jazyky s dovolenou, cestují mimo hlavní turistickou sezónu,“ přibližuje Klusák s tím, že ještě před pár lety, před nástupem ekonomické krize, jezdili třeba senioři více na Nový Zéland.

d

 Anglie versus Malta

Největší zájem napříč pohlavími i věkem je samozřejmě o studium angličtiny. Tradičními rivaly v anglicky mluvících destinacích jsou Velká Británie a Malta, která ovšem kvůli drahým letenkám v poslední době ztrácí své dřívější výhody v podobě nižších cen kurzů a ubytování. Navíc má problém s přímými lety, které jsou u Čechů stále oblíbenější.

m

„Obecně se projevuje nechuť klientů cestovat s přestupem, dávají přednost přímým letům. I to je jeden z důvodů největšího zájmu o kurzy angličtiny ve Velké Británii,“ míní dlouholetý profesionál z oboru Klusák.Díky víc než desítce britských letišť se do konkrétního místa studia dostanete jednoduše a pohodlně. Lety jsou navíc cenově dostupné.

Oproti tomu na Maltu létají z Prahy v nejžádanější letní sezóně jen dva přímé spoje týdně, navíc v noci. „Ceny kurzů na Maltě jsou v podstatě stejné jako ceny kurzů v Británii, zatímco letenky stojí dvojnásobek,“ přibližuje Klusák. Malta si ovšem nadále udržuje vysokou popularitu kvůli mnohem lepšímu počasí, než jaké panuje v Anglii.

p

Na třetí příčce zájmu o studium angličtiny jsou Spojené státy. „V zimní sezóně nejsou do USA žádné přímé lety, v létě by ale měly fungovat do New Yorku,“ upřesňuje šéf CK INTACT, která byla opakovaně nominována na nejlepší jazykovou agenturu ve střední Evropě. 

-náct nebo -cet?

Málokdo touží po tom, ocitnout se při výuce v roli Milana Šteindlera z filmu Vrať se do hrobu. Většina zájemců o studium jazyka čím dál víc upřednostňuje pobyt mezi vrstevníky. Zahraniční jazykovky na to reagují a snaží se přicházet s nabídkami šitými více na míru jednotlivým věkovým skupinám. Aby nehrozilo, že čtyřicátník skončí mezi teenagery nebo naopak.

c

Horkou novinkou je například škola EC Londýn Covent Garden, která nabízí obecnou i obchodní angličtinu a kterou navštěvují výhradně studenti starší třiceti let,“ uvádí Klusák.

Pokud si nevíte rady s výběrem konkrétního kurzu, na www.intact.cz Vám poradí.

Reklama