„Podzim je směsí všech barev, to k němu prostě patří. Truhlík by neměl působit smutně. Nebojte se experimentovat, ať to září,“ prozrazuje aktuální trend v osazování truhlíků zahradník Jan Weiss. Které rostliny se tedy do veselých podzimních dekorací skvěle hodí? Rozhodně to nejsou jen typické podzimní chryzantémy nebo astry. Možností máte mnohem více, ač jsou někdy trochu netradiční.

Brambořík
5bc861bd4483bobrazek.jpg

Teď na podzim rozkvétají venkovní druhy bramboříků, které budou v dekoracích skutečnými perlami. Kvetou i v zimě a odolávají teplotám až 25 stupňů pod bodem mrazu (zasazené v zahrádce). Hodí se i do sušších truhlíků.

Zběhovec
5bc8620e84234obrazek.jpg

Tato trvalka z čeledi hluchavkovitých dosahuje výšky zhruba 20 centimetrů a tvoří koberec. Má krásně modré až fialové drobné kvítky a je poměrně nenáročná. Na zahrádce vám pak poroste třeba i ve stínu. Potřebuje ale vlhčí půdu.

Okrasné zelí
5bc863574bcccobrazek.jpg

Rostlinka původem z Asie působí zpočátku možná trochu obyčejně, ale stačí, aby teploty klesly. Pak vám budou oči přecházet jeho měnícími se barvami – od bílé až po temně fialovou. Jeho výhodou je i to, že si po zmrznutí zachová svůj vzhled, takže ho nemusíte hned vyhazovat.

Rozchodníky
5bc86a5429366obrazek.jpg

Tyto trvalky s dužnatými listy seženete v mnoha variantách. Ať už barevných, tak i co se výšky týče. Najdou se mezi nimi druhy vyžadující vlhčí půdu, ale i ty suchomilné. Jejich květy navíc lákají motýly a včely.

Macešky

5bc86afa6712aobrazek.jpg
Pokud máte tyto křehké květiny spojené jen s létem, tak jste na omylu. Macešky zvládnou i nižší teploty, a přitom nepřestanou kvést. Jejich výhodou je i fakt, že existují v nepřeberné paletě barev, takže váš podzimní truhlík doplní, ať je laděn do kteréhokoli tónu. Jen musíte dávat pozor, abyste zeminu nepřelili, nebo naopak nepřesušili. Zalévat zkrátka musíte tak akorát.

Okrasné papričky
5bc8653acb4ebobrazek.jpg

Rozzářit podzimní truhlík mohou nejen květy, ale i plody. Papričky seženete třeba v rudé nebo žluté barvě.

Jak na výsadbu a péči o rostliny?

S osazením podzimních truhlíků a péčí o ně budete mít méně starostí, než s letními balkonovkami. „Není třeba trápit se substrátem, protože je v truhlíku jen na měsíc a půl. Pak totiž následuje vánočně vyzdobený truhlík. Květiny tedy nemusíme do nádoby ani sázet, stačí usadit je dle libosti tak, jak jsou, v květináčích. A pak je třeba zasadit do zahrady, kde krásně přezimují,“ radí zahradník Jan Weiss. Jakých dalších rad se držet?

  • Letní balkonové rostliny většinou vytvářejí převisy. V takovém případě až tak nezáleží, jakou nádobu pro jejich pěstování zvolíte, protože ji zakryjí. U podzimních rostlin je tomu ale jinak, takže nádoba zůstane odhalená. Proto vybírejte pečlivě.
  • Ze stejného důvodu, tedy že se nerozrostou, dávejte rostliny co nejblíže k sobě, ať nevzniknou prázdná místa. Případně je zaplňte nějakými dekoracemi, třeba okrasnými dýněmi, větvičkami šípků a podobně.
  • Podzimní truhlíky nepotřebují vzhledem k chladnějšímu počasí tolik vody, a už vůbec by v ní rostliny neměly stát. Pokud máte dekoraci v samozavlažovacím truhlíku, nenaplňujte ho vodou.
  • Pokud rostliny do truhlíku sázíte, nesesazujte dohromady ty suchomilné s těmi, které mají raději vlhčí zeminu. Jedny, nebo druhé budou strádat.
  • Pokud truhlík osazujete zakoupenými květinami, většinou už bývají přihnojeny pěstitelem. To jim na zhruba měsíc, po který mají zdobit, většinou vystačí. Hnojením se tak trápit nemusíte.
  • Pamatujte, že v bytě je životnost květin v truhlíku nižší.

Čtěte také: