shutterstock-1366058021.jpg

Pro začátek je potřeba říct, že brýle, které se prodávají v řetězcích s rychlou módou jsou sice levné a mají moderní tvary, ale také nemají skoro žádný UV filtr. Jsou tedy spíše na ozdobu než na ochranu. Proto je před výběrem důležité ujasnit si pár bodů:

  • V jakých situacích budete brýle primárně používat?
  • Mají vás chránit před oslňujícími paprsky při běžném nošení nebo při sportování?
  • Jde vám hlavně o ochranu zraku nebo budou brýle sloužit spíše jako módní doplněk?
  • Chcete za každou cenu značkové sluneční brýle, nebo vám stačí kvalita za rozumnou cenu?

Skla a faktor

Při výběru slunečních brýlí požadujte UV filtr 400! To znamená, že si budete muset trochu připlatit. Co se týče barvy skel, jde spíše o módní trend, než by se dalo říci, která barva je nejlepší. Obecně se dá říci, že je to hnědá barva, na které shodou skoro všichni. Příliš vhodná není modrá, která může přinést i neblahé úzkostlivé stavy. Žlutá a oranžová jsou skvělé na sport a do mlhy, zelená je vhodná pro lidi přecitlivělé na světlo.

Super úzké obroučky

Co se týče trendů jednoznačně vedou barvy, a to především sklíček. Na vrcholu je oranžová, růžová a zelená. A protože se navrací módní výstřelky z období milénia, s nimi i velmi úzké obroučky. Ty sice skoro nikomu nesluší, ale pokud je budete mít, dáváte tím najevo, že vás móda zajímá. Stejně tak uspějete s barevnými brýlemi bez obrouček a barevnými skly, které mohou být dokonce i slušivé!

profimedia-0502318300.jpg

1.jpg
1. Vogue 2130 Kč, 2. Vans 3650 Kč, 3. Vogue 2100 Kč, 4. Stella McCartney 4200 Kč, 5. Rayban Meteor 2250 Kč, 6. Dior 4016 Kč

Nestárnoucí trojka

Nestárnoucí klasikou jsou tvary, které nesou pojmenování ze zvířecí říše. Jedná se o tvar „cat eyes“, tedy o kočičí oči. Ty si v minulosti oblíbila třeba Audrey Hepburn, ale honit parádu s nimi budete úplně vždy. Hodí se i pro užší tvar obličeje.

#1

shutterstock-1144867616.jpg

Další zvířecí parádou jsou mouchy. Jde o brýle s tmavými skly a extrémně velkými obroučky. Mají dvě výhody. Vždy pod nimi schováte téměř celý obličej a sluší i dámám s výraznějším nosem. Stále je nosí celebrity a dokud je nosí, jsou módně přijatelné.

#2

shutterstock-770810062.jpg

Třetí tvar nese pojmenování po své značce. Každému, komu řeknete, že jste si pořídila „Raybany“, ihned si představí tvar, který vládne módním trendům v slunečních brýlích už od padesátých let. Měla je ráda Marilyn Monroe, ale i James Dean. Model se jmenuje Wayfarer.

#3

shutterstock-307191605.jpg

Prosím nenosit

Díru do světa rozhodně neuděláte v brýlích se vzory. Jedná se třeba o obroučky s květinovým vzorem, ale špatný je vlastně úplně jakýkoliv. Trendy už ale dávno nejsou ani brýle ve tvaru srdíček. Věříme, že kulaté „lennonky“ do módy opět přijdou, ale letos je nechte raději v šuplíku, stejně jako legendární pilotky.

Čtěte také:

Reklama