Nemusíte být módní znalkyně, abyste věděly, že některé z nejpopulárnějších stylů současnosti mají bohatou historii. Tak třeba například takový streetwear neboli městská móda: To, co začalo jako styl oblékání menšin a hip-hopových umělců, bylo nakonec přijato a přetransformováno předními světovými luxusními značkami jako například Gucciho a Louis Vuitton. Streetwear však není jediným revolučním trendem, který stojí za zmínku. A proto malé historické módní okénko právě začíná.

Svatební šaty Jackie Kennedy

5efb0f0ac6095obrazek.png
Foto: Wikipedia

Jistě je všichni znáte. Legendární šaty krásné Jackie. Tyto “svatebky” navrhla Ann Lowe, módní návrhářka, která proslula modely z kategorie couture. Svatební šaty pro první dámu se staly jedním v nejpamátnějších výtvorů této autorky, která jimi a svou další tvorbou otevřela dveře návrhářům afro-amerického původu. 

Logomanie

5efb0d10becc3obrazek.png
Foto: Shutterstock, Youtube

Pokud jste si myslely, že trend velkých a výrazných log na oblečení, je současnou záležitostí, tak jste na omylu. Průkopníkem je Daniel Dan známý také jako Dapper Dan, návrhář, který v 80.letech v Harlemu oblékal špičkové umělce hip-hopové kultury a byl proslulý módními kousky s výraznými prvky a nápisy. A přestože byl na počátku 90. let nakonec kvůli právnímu nátlaku vytlačen z podnikání, Dapper Dan se vrátil na výsluní díky spolupráci se značkou Gucci.

“Salátový” lem

5efb0e96a9bebobrazek.png
Foto: Shutterstock, Bershka

Některé z vašim triček je pravděpodobně ozdobené vlnitým lemem. Tomu se říká “salátový” a není to žádný módní nováček. Designér Stephen Burrows vytvořil vlnitý lem poté, co nepochopil žádost Diany Vreelandové, hlavní šéfredaktorky ve Vogue, která chtěla šaty vyrobené v “salátově zelené“. Tehdy to bylo velké módní nedorozumění, nyní je to trend, který obstál zkoušku času.

Kruhové náušnice

5efb0fd7418fcobrazek.png
Foto: Wikipedia, Shutterstock

Tomuto módnímu doplňku se dříve říkalo Sumer a je po považován za jeden z nejpopulárnějších módních trendů připisovaných černošské a latinské kultuře. V 60. a 70. letech je poprvé na uši pověsily Nina Simone a Angela Davis. A navzdory negativnímu vnímání, pokud jde o ženy, které upřednostňují tento styl, obrovské kruhy v uších byly a jsou oblíbené mezi některými z nejvýznamnějších osobností popkultury v historii, včetně Diany Ross a Janet Jackson. Nyní tyto náušnice slaví svůj comeback.

Trend oversized

5efb110ddd371obrazek.png
Foto: Wikipedia, Shutterstock

A opět jsme u kultury hip-hopu a 80. let 20. století. Oversized trend a oblečení, které působí jako půjčené od většího sourozence, má ve skutečnosti přesně takový původ. Tehdy se oblečení opravdu předávalo mezi členy rodiny ve snaze ušetřit peníze. Hiphopoví umělci však toto oblečení použili jako nástroj k tomu, aby se odlišili a oslovili své fanoušky. Nyní je oversized trendy již několikátou sezonu a kdo nemá alespoň jeden kousek v extra velikosti, jako by nebyl.

Tenisky

5efb12193c2f4obrazek.png
Foto: Wikipedia, Shutterstock

Jistě, tenisky, to není nic nového, ale pravdou je, že je společnost přijala až v 70. letech, kdy byla založena značka Nike. S módou však neměly nic do činění do příchodu legendární skupiny Run-D.M.C. Tato umělecká trojka udělala z tenisek velkou trendy záležitost. A v té době, kdy kulturu formovala hudba, se tenisky staly symbolem identity, postavení a sounáležitosti v černošských komunitách - a to samé platí i dnes. Takže hurá do tenisek a s písní It’s Tricky vzhůru do ulic!

Čtěte také:

Reklama