5f96ac7a28f2cwilkinson-sword-beauty-eyebrow-shaper-britva-na-oboci-.jpg
Foto: notino.cz

Kdybychom se narodily v Arménii, chloupky by na našem obličeji nikdo neřešil. Tamní ženy mají silné kvalitní vlasy, ale i ochlupení a společnost knírky neřeší. Ve střední Evropě je ale ženský knírek považovaný za něco nepřijatelného a jeho odstraňování je tabu. Některé ženy už si na bolest při vytrhávání pinzetou, depilátorem, voskem nebo cukrovou pastou zvykly, jiné s problémem stále bojují. Samozřejmě existuje i varianta odstranění laserem, ale ani ta není stoprocentní. Chloupky po vytrhnutí často zarůstají, zůstává po nich zarudlá kůže, a co mělo být původně pro krásu je spíše pro zlost. Jednou z variant, jak se chloupků zbavit, je holení.

Mohlo by vás zajímat: Beauty triky slavných krásek pro zářící pleť, krásné vlasy i bílé zuby

Každý z nás ale už někdy viděl starší dámy, které mají pod nosem i na tvářích strniště. Hrůza! Pomyslíme si při takovém pohledu! Určitě si chloupky holí, a proto začaly růst silněji. Chloupky ve skutečnosti opravdu trochu zesílí, budeme-li je pravidelně holit, ale určitě by se z nich neměly stát tvrdé chlapské štětiny. Chloupky se proměňují v důsledku proměny hormonů, tmavší a silnější jsou s vyšším podílem testosteronu v těle. Proto se ženám v přechodu může stát, že jejich chloupky budou silnější, stejně tak mohou „nabrat na kvalitě“ v pubertě. Důležité je podíl testosteronu v ženském těle hlídat, protože s ním může souviset nejen nepříjemné ochlupení, ale také neplodnost a nepravidelný menstruační cyklus.

Mohlo by vás zajímat: Ranní zkrášlující rituály pro sebevědomé ženy

Co je dermaplaning

Dermaplaning je holení obličeje speciálním ostrým skalpelem. Můžete ho zkusit doma, ale pro začátek doporučujeme navštívit kosmetický salón, kde zjistíte, jestli vám metoda vyhovuje. Jde o zbavení se všech chloupků na obličeji, kromě obočí, které se skalpem jen začistí do kýženého tvaru. Kůže se tak zbaví staré vrstvy, ale nenaruší pokožku do hloubky, tak jako se to může stát třeba při použití špatně zvoleného peelingu. Chloupky by po správném provedení neměly zarůstat (často se aplikuje ještě speciální gel proti zarůstání) a nečistoty se momentálně nemají kde uchycovat a následně zalézat do pórů. Navíc se na takto ošetřenou pokožku lépe nanáší make-up, na chloupcích totiž vytváří nevzhledné mapy. A také všechny krémy, masky a fluidy se budou lépe do pokožky vstřebávat.

Je dermaplaning pro každý typ pleti?

Stejně jako u každého typu ošetření péče o pleť platí, že nemusí sednout všem typům pleti. Obezřetné by měly být ženy, jejíchž pokožka je přecitlivělá. Dermaplaning se nehodí třeba pro aknózní pleť, pupínky by se skalpelem mohly podráždit.

Jak provádět dermaplaning doma?

Předem upozorňujeme, je mnohem lepší nechat si provádět dermaplaning odborníky, zvlášť v případě, pokud víte, že nejste zrovna manuálně zručné. Hrozí totiž, že byste se mohly poranit. Přece jen jde o práci s velmi ostrou břitvou.

  • Připravte si pokožku jemným čisticím prostředkem na obličej. Důkladně ji opláchněte a osušte.
  • Vezměte si žiletku s čepelí, nejlepší jsou ty od Tinkle. Najdete je pod názvem žiletka na obočí.
  • Zatímco je pokožka ještě vlhká, vezměte holítko do ruky se skonem zhruba 45 stupňů, napněte prsty kůži a směrem dolů drobnými tahy odstraňujete chmýří.

  • Buďte jemné. Holte pokožku opravdu jen po její vrchní vrstvě, zbavujete se chmýří, ne masa.
  • Nepoužívejte tuto metodu na akné nebo jinak zanícenou pokožku.
  • Zkontrolujte svou práci pomocí zvětšovacího zrcadla v přirozeném světle. Projděte si všechny části tváře včetně brady, horního rtu nebo krku.
  • Po aplikaci znovu pokožku očistěte (vydesinfikujte) tonikem. Následně jí dopřejte hydratační krém.
  • Pokud po aplikaci pokožka krvácí, zřejmě pro vás dermaplaning není vhodný.