seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Gothic Glamour
Gothic glamour je styl, který kombinuje prvky gothic subkultury s prvky glam rocku. Tento styl se často vyznačuje tmavými barvami, jako jsou černá a tmavé odstíny dalších barev, a často obsahuje prvky jako krajky nebo kovové detaily. Oblečení a doplňky pro tento styl často vyznívají extravagantně, tajemně a občas působí i drze. Gothic styl je příliš drsný, ale kombinace právě s glam mu dává jistou dávku romantiky. Královny tohoto stylu jsou Morticia Addams, Vampira nebo Vanessa Ives dokonale oblečené v černých obepnutých šatech se zvýrazněným pasem, tmavými rty a vážným výrazem. 

Tento styl zažil velký boom v 80. letech a nyní se vrací díky oblíbenému seriálu Wednesday, který je vysílaný na Netflixu a právě se chystá jeho druhá řada. Nejoblíbenější rolí diváků je copatá rebelka, kterou ztvárňuje Jenna Ortega, jež daný styl reprezentuje a ten kombinuje s bílou barvou

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Netflix US (@netflix)

Gothic Glamour v módě i v make-upu
Typickými prvky je černé oblečení, černé oční linky, tmavá rtěnka, ale může také zahrnovat extravagantní a neobvyklé prvky, jako jsou třpytivé nebo kovové šperky. 

V módě se Gothic Glamour projevuje zejména v materiálech, jako je samet a satén a v tmavých sytých barvách, jako je černá, tmavě červená a tmavě modrá. Může zahrnovat také prvky viktoriánského stylu, jako jsou korzety, pláště, krajky, volány nebo límečky.

Co se týče make-upu, styl Gothic Glamour představuje odvážný dramatický make-up, který může zahrnovat kouřové oči, tmavé rty nebo silné oční linky. Vlasy bývají typicky tmavé a uhlazené, upravené do různých účesů. Nehty taktéž bývají tmavé v různé délce.

63bd6fc3b0f34image.jpg
Foto: Shutterstock

Pro Gothic Glamour je charakteristické spojení s prvky jiných alternativních subkultur, jako je goth, punk nebo cyberpunk. Je ale třeba ho odlišovat od tradiční gotické kultury.

Jde o přizpůsobivý styl, který lze obléknout na jakoukoliv příležitost právě díky tomu, že se dá kombinovat i s dalšími styly a různými odlišnými prvky. V poslední době styl vysoce nabral na oblíbenosti.

To potvrzuje fakt, že v Gothic Glamouru se začaly oblékat i celebrity, například herečka Katie Holmes se v tomto stylu, respektive v černých šatech s kapucí, ukázala na přehlídce návrháře Toma Forda kolekce pro jaro 2023. Také návrháři John Galliano, Alexander McQueen nebo Rick Owens se už léta inspirují Gothic Glamour stylem a veřejně přiznávají jeho vliv na své kolekce.

Někteří styl nazývají i jinak. Podle Resfesheru se označuje jako Gothcore, což je spojení gothic rocku, gothic metalu a hardcore punku. 

Zdroj: Itsbeyondmycontrol, wwd, artsandculture, Instyle, Refresher