Ochlupení na našem těle má důvod a svou funkci. Chrání tělo, zejména tělní otvory před bakteriemi, prachem a nečistotami. Některé ženy si chloupky holí, jiné ne. Co říká historie, jaké jsou výhody a nevýhody a pro co se tedy rozhodnout?

ha.jpg
Foto: Shutterstock

Trocha historie
Historie holení sahá až do období egyptské či římské říše, kdy si ženy odstraňovaly chloupky pomocí kombinace chemikálií, pemzy a ohně, holit se ale nebylo běžné ani žádoucí. Holení v Americe i v Evropě se stalo velmi populární až v roce 1915, kdy mezi trendy patřily odhalené ruce i nohy a vyžadovala se jejich hladkost. Rozšířily se reklamy, kde byly ženy vyzývány k odstranění nevzhledných chlupů na těle, zejména v podpaží. Začaly se tedy prodávat pomůcky pro odstranění ochlupení.

Holení se brzy stalo společenskou normou. Průzkumy v roce 1964 ukazovaly, že až 98 % všech amerických žen ve věku patnáct až čtyřicet let si pravidelně holily nohy.

Zatímco u mužů je přirozené ochlupení společností vnímáno zcela normálně a poukazuje na jistý znak mužnosti, u žen je to jinak, jemnost a ženskost jim má dodávat právě pokožka bez chlupů. Tento způsob myšlení se v naší společnosti zakořenil, proto aby lidé splnili očekávání, snažili se jít s davem a zapadnout. V poslední době se někteří snaží z davu vystoupit. Chlupy přece rostou na tělech obou pohlaví a neměly by se mezi nimi dělat rozdíly. Je tedy v pořádku, aby se ženy neholily a muži třeba naopak ano.

Mezi ty ženy, které se přestaly holit, patří i celebrity jako Cardi B, Gigi Hadid, Madonna nebo Paris Jackson.

Výhody přirozeného ochlupení
Pokud jste si vybraly cestu přirozeného ochlupení, můžete se těšit z několika výhod. Konečně přestanete utrácet peníze za žiletky, vosky, pěny na holení, depilační pásky nebo epilátory. Odpadnou vám myšlenky na to, kdy se zase budete mít čas oholit a zkrátí vám to dobu strávenou v koupelně.

Budete také méně náchylné ke kožním infekcím, protože holením si můžete způsobit ranky na kůži, do kterých se snadno něco dostane. Za další, neholením zajistíte uvolňování feromonů, které fungují jako lákadlo pro potenciální partnery.

Nevýhody
Ano, i ty se najdou. Například možná budete muset čelit zvláštním pohledům na veřejnosti nebo poslouchat nevyžádané názory na to, pro co jste se rozhodly. Pokud to dokážete házet za hlavu a myslet si svoje, máte vyhráno.

Fakt, kterým vás nepotěšíme, je, že v chloupcích se drží bakterie, takže pokud se více potíte, je možné, že budete muset používat více deodorantu, abyste se vyhnuly nechtěnému zápachu.

Holit se nebo ne?
Záleží jen na vašich preferencích a na tom, co vám je příjemné. Je to vaše tělo a nikdo nemá právo vám do této intimní oblasti zasahovat. Některé ženy jsou na svá přirozená těla hrdé, což dokazují fotky na sociálních sítích, a ne každý to přijímá pozitivně. Ale internet je místo, kam si každý může přidávat, co chce, jen musí počítat s tím, že možná bude středem pozornosti a lidé ho budou komentovat a někdy i nepěkně. Což se také často děje. Na druhou stranu díky sdílení ostatní ženy vidí, že v této skupině nejsou samy a cítí podporu.Zdroje: autorka článku, Vogue, Brighside, Byrdie, Insider

Čtěte také: