Trenčkot patří mezi základní kameny šatníku. Užijete ho  na podzim i na jaře. Je nadčasový, praktický a elegantní. Co chtít víc? Dnešní Škola stylu vám poradí, na co se zaměřit, aby byl dojem opravdu dokonalý.

Trenčkot se řadí mezi „klasiku“, která si po dlouhá léta zachovává svůj vzhled. Jde většinou o lehký dvouřadý plášť neutrálních barev, opatřený páskem. Jednotlivé trenčkoty se podle módních trendů mění pouze v barvách, materiálech a střihových detailech (zapínání, tvar límce, šířka klop, umístění kapes, atd.).

trenčkot

A právě ony „nenápadné“ detaily mohou velmi ovlivnit, jak nám bude kabátek „sedět“, jestli zakryje, nebo naopak zvýrazní „nedostatky“ naší postavy.

Čtěte také:

trenčkotPostava typu X, jež se vyznačuje oblými křivkami a štíhlým pasem, by si měla vybírat trenčkot, který její přednosti podpoří. Její postava vynikne v jednořadém kabátku s páskem, jehož stažení dokonalé proporce ještě více zvýrazní. Vyhýbat by se měla rovným a volným (oversize) střihům, které její postavu úplně „zabijí“.

Postava typu Y a všechny postavy, které nemají vyznačený pas a jejich postava je spíš rovná, chlapecká.

Těmto typům žen sluší rovné střihy bez přepásání, které se mírně zužují ke kolenům. Kabáty s menší fazonou můžou mít i raglánový střih, který ubere šířce ramen a vyrovná proporce.

Dalším typem kabátu, který by mohl rovným postavám slušet, je model, který svým střihem iluzi křivek vytváří. Například tvarovacími švy, nebo nabíráním v pase.

coat

coatŽeny s kulatějším bříškem Ani ty se nemusejí trenčkotu vzdávat. Jim bude vyhovovat spíš kabát, který má dvouřadé zapínání, vertikální členění pomocí výrazných švů a štepování, nebo krytých svislých kapes. Měla by se vyhnout zvýrazňování pasu a příliš volným a neforemným střihům.

Postava typu A, která je typická výraznější dolní polovinou těla by měla hledat kabát, který vyváží její proporce a přiláká pozornost (či přidá na objemu) k horní partii postavy. Docílí toho poměrně snadno širokými klopami, otevřenou fazonou, či nárameníky. Neměla by zapomínat na pas, který je také její velkou předností. Pásek by však neměl být moc utažený, aby ji nařasení v oblasti boků příliš nerozšiřovalo.

coat

Poznámka na závěr:

I to, jakým způsobem kabát nosíme, (zapnutý, přepásaný, podkasaný, s ohrnutým límcem) působí na naše okolí a prozradí mnohé o našem stylu a povaze. Jestli jsme ležérní, sportovní, vtipné a nenucené, nebo decentní, upjaté, puntičkářské, prostě „tip ťop“.

Čtěte také:

Reklama