Dobrý den do redakce.

Příspěvek o trémě v hudebních školách a pak dodotek redaktora Richarda mne donutili, abych zavzpomínala na vlastní vystupování, tehdy ještě v Lidové škole umění. Také jsem prý hrála dobře a také po mně chtěli, abych šla na konzervatoř, že prý to můžu daleko dotáhnout.

Dokonce jsem v té době (na základní škole) cvičila i více než dvě hodiny denně, bavilo mě to, klavír jsem milovala. Měla jsem i moc fajn mladou učitelku, která mě hodně motivovala, zkrátka jsem měla štěstí. Jenomže jsem trémistka.

Jako maličká jsem s tím takové problémy neměla, ale čím jsem byla starší, tím to bylo horší. Nakonec v 8. třídě, když jsem se chystala na talentovky, to dospělo do stádia, kdy jsem před každým koncertem minimálně jednou zvracela. Před vystoupením pro padesát lidí z městečka.

Nakonec jsem šla na gymnázium a pak vystudovala také pedagogickou fakultu v Brně. Hudební výchovu. Nikdo po mně nechtěl žádné koncerty a já pořád mohla hrát. Trému jsem sice měla pořád, ale u zkoušek byl jen jeden člověk. Na třídu plnou dětí jsem si také zvykla, i když to chvíli trvalo.

Tréma mě úplně opustila až před čtyřmi lety, kdy jsem si pořídila manžela a hned potom miminko :-)). Teď už se nějak trémovat nestíhám.

Hezký den
Radka

P. S.: Ty vzpomínky ale rozhodně nejsou nic příjemného.


Děkuji za příspěvek, je to skoro jako by to psala ta moje kamarádka, o které jsem psal před chvílí. Ten průběh byl skoro totožný. Doufám, že dítko utěšeně roste a že vyzkoušíte, jestli má hudební talent!:) Snad jej mít bude a tréma se mu vyhne.:)
Také máte hrůzné zážitky z hudebních škol? Recitačních soutěží? Napište mi o nich! Redakce@zena-in.cz!

Reklama